Czternasta emerytura wciąż pozostaje na językach seniorów. Okazuje się bowiem, że nie każdy emeryt będzie mógł liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe od państwa, a część z nich otrzyma tylko pewną kwotę świadczenia. Od czego zależy wysokość dodatku i dlaczego tylko niektórzy są w tej sprawie brani pod uwagę?
14 emerytura, zwana także „czternastką", nie będzie wymagała składania odpowiednich wniosków. Podobnie jak „trzynastka", pojawi się na kontach emerytów automatycznie, z tą różnicą jednak, że należy się ona tylko niektórym. Otrzymają ją seniorzy, którzy od 31 października 2021 uzyskają prawo do pobierania świadczeń emerytalnych, rent, rent socjalnych lub świadczeń przedemerytalnych. W tym wypadku jednak pełną wysokość dodatku będą mogli pobrać tylko ci, których comiesięczna emerytura nie przekroczy progu 2900 złotych brutto, a część emerytów pobierających najwyższe świadczenia wcale nie będzie brana pod uwagę.
Tak, jak już wspomnieliśmy wyżej, pełny wymiar „czternastki" otrzymają tylko te osoby, których comiesięczne świadczenie emerytalne nie przekracza 2900 złotych brutto. Pełna kwota jest tutaj rozumiana jako równa 1250,88 złotych brutto, co po przeliczeniu daje 1022,30 złotych netto. W przypadku reszty seniorów, wysokość 14. emerytury zostanie obniżana na zasadzie „złotówka za złotówkę". Wypłata ma trafić na konta emerytów w jesieni, wraz z listopadowymi świadczeniami. Kto nie otrzyma dodatkowych środków? Nie należą się one osobom, których comiesięczne świadczenie emerytalne wynosi 4150,88 złotych lub więcej.
14. emerytura tabela. Jak działa zasada „złotówka za złotówkę"?