Po odbytej wizycie i stwierdzeniu niezdolności do wykonywania pracy, lekarz, dentysta bądź felczer mogą wystawić zwolnienie lekarskie. Tacy specjaliści powinni mieć profil informacyjny na platformie ZUS. Zaświadczenie lekarskie jest bowiem wystawiane jako dokument elektroniczny uwierzytelniany odpowiednim certyfikatem bądź za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Czy można wystawić je wstecz?
Niezdolność do wykonywanego zawodu może trwać kilka dni lub tygodni - nie ma w tej kwestii limitu. W takiej sytuacji pracownicy najczęściej sięgają po L4. Występują przypadki, kiedy to pacjent zgłasza się do lekarza kilka dni po wystąpieniu objawów. Nie uczęszczał przez ten czas do pracy, więc zależy mu na zwolnieniu wstecznym. Czy lekarz ma prawo je wystawić? Tak, o czym świadczą ustawy pochodzące z 25 czerwca 1999 r. oraz z 10 listopada 2015 roku.
Tego typu zwolnienie można wystawić maksymalnie trzy dni wstecz od dnia, w którym odbyła się konsultacja lekarska w formie online lub bezpośrednio w przychodni. Co jest warunkiem przy wystawianiu wstecznego L4? Wynik stwierdzający niezdolność pracownika do wykonywanego zawodu przypadającą na okres wstecz. Czy są wyjątki od reguły? Nieco innymi prawami rządzi się zwolnienie od psychiatry. Taki lekarz może wystawić zaświadczenie na okres wcześniejszy niż tylko trzy dni przed wizytą lekarską. Dzieje się tak z następującego powodu: osoba chora może mieć zaburzony obraz swojego postępowania i nietrafnie ocenić swą niezdolność do wykonywanego zawodu.