Minimalne wynagrodzenie ma być dla pracowników gwarancją na to, że nie grozi im wyzysk ze strony pracodawców. Niestety dotyczy to tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku płacę minimalną pobierało średnio 1,5 miliona Polaków. I choć teoretycznie z roku na rok najniższa krajowa rośnie, wraz z nią wzrastają także ceny. Ile wyniesie nasze „zabezpieczenie" na 2022 rok?
W tym roku minimalne wynagrodzenie jest równe 2800 złotych brutto, co po przeliczeniu daje nam na rękę 2061,67 złotych. Wychodzi więc na to, że po odcięciu podatków i wszystkich składek ZUS, pozostaje nam niewiele. Warto dodać także, że kwota w porównaniu do roku poprzedniego i tak wzrosła o 200 złotych. Powyższe dane dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jeśli zaś skupimy się na umowach cywilnoprawnych, sprawa wygląda nieco inaczej. Od 2017 roku osobno ustala się stawkę godzinową. W 2021 roku minimalna krajowa za godzinę pracy wynosi 18,30 złotych brutto, czyli 13,37 netto.
Rada Ministrów już jakiś czasu temu przedstawiła projekt dotyczący wprowadzenia podwyżki w kwestii minimalnego wynagrodzenia na przyszły rok. Ma ono wynosić 3000 złotych brutto, co daje 2002,77 złotych netto. Póki co wciąż jednak trwają prace nad Polskim Ładem, dlatego wszystko jeszcze może się zmienić. Modyfikacje w kwocie wolnej od podatku mogłyby rzucić na kwestię minimalnej płacy zupełnie nowe światło. Podwyżka może wynosić ponad 300 złotych.