Zwolnienie z podatku od darowizny - uwaga na termin. Warto się pośpieszyć

Zwolnienie z podatku od darowizny - na co trzeba uważać? W sytuacji, kiedy spodziewamy się spadku lub darowizny od krewnych, nie warto odkładać tej sprawy na później. Aby uniknąć obciążenia pieniężnego należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie.

Zgodnie z prawem, spadek czy darowizna po najbliższej rodzinie nie powinny podlegać opodatkowaniu. W takich okolicznościach warto zgłębić temat całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Kto może wypełnić formularz i dlaczego termin jest tak istotny? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Agnieszka Woźniak w błyszczącym kombinezonie na premierze filmu "Teściowie"

Zwolnienie z podatku od darowizny - zacznij od formularza

W celu uniknięcia podatku od otrzymanej darowizny należy wypełnić formularz SD-Z2. Dostępna jest opcja online. Taki formularz powinien trafić następnie do Urzędu Skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Kto może go złożyć? Osoby, którym przysługuje majątek wskutek:

  • dziedziczenia,
  • zapisu zwykłego, dalszego bądź windykacyjnego,
  • polecenia testamentowego,
  • zachowka,
  • dyspozycji bankowej wkładem na wypadek zgonu,
  • darowizny,
  • nieodpłatnej renty,
  • nieodpłatnej służebności.

Z podatku zostaną zwolnieni obywatele Polski bądź innego kraju Unii Europejskiej oraz osoby z Islandii, Norwegii oraz Liechtensteinu, które to otrzymały majątek od żony, męża oraz krewnych. 

Zwolnienie z podatku od darowizny - obowiązujące limity

W sytuacji, kiedy majątek nie przekracza 9 637 zł i został przyznany w ciągu pięciu lat od jednej osoby, to nie wymaga zgłaszania sprawy do Urzędu Skarbowego. Sprawa wygląda podobnie przy darowiźnie na podstawie umowy darowizny lub nieodpłatnego zniesienia współwłasności przedstawionego u notariusza. 

Zwolnienie z podatku od darowizny - dlaczego termin jest istotny?

Jeśli wniosek złożymy później niż jest to wymagane, musimy liczyć się z naliczeniem podatku. Jaka może być jego wysokość? Zdarza się, że aż 20 procent. Z tego względu warto wypełnić formalności w terminie.

Więcej o: