Zasiłek przedemerytalny 2021. Dla kogo? Uważaj na termin składania wniosku

Zasiłek przedemerytalny 2021. Kto może się o niego ubiegać? Warunki są dosyć restrykcyjne, jednak jedną z najistotniejszych kwestii jest termin składania wniosku. Ten warunek może okazać się decydujący.

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie dedykowane osobom, które nie mogą pracować z przyczyn od nich niezależnych, ale nie osiągnęły jeszcze wieku, który pozwoliłby im przejść na emeryturę. Aby móc ubiegać się o tego typu wsparcie od rządu, istotne będzie kilka kwestii kwalifikujących. Sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek przedemerytalny i ile wynosi.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zasiłek przedemerytalny 2021. Ile wynosi kwota świadczenia?

Według ustawy, która weszła w życie 1 marca 2021, świadczenie przedemerytalne w tym roku ma wynosić 1262,34 złote brutto, co po przeliczeniu daje nam na rękę 1075,73 złote. Wartość owego zasiłku zmienia się jednak wraz z każdym rokiem. Podlega on także okresowej waloryzacji. Zgodnie z zapowiadanymi prognozami w marcu 2022 roku kwota ma wzrosnąć o 50,37 złotych brutto. Warto zaznaczyć także, że świadczenie jest wypłacane w każdym miesiącu aż do emerytury.

Zasiłek przedemerytalny 2021. Kto może się o niego ubiegać?

Zasiłek przedemerytalny, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest formą pomocy dla osób, które nie mogą podjąć zatrudnienia z przyczyn niezależnych. Przysługuje on także po pięciu latach pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po ogłoszeniu upadku działalności gospodarczej. Prawo do zasiłku obowiązują warunki wprowadzone w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych. Wyglądają one następująco:

  • osoba ubiegająca się o zasiłek musi przez min. 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych i tym samym być zarejestrowana jako osoba bezrobotna
  • osoba ubiegająca się o zasiłek nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny żadnej oferty pracy w czasie, w którym pobiera zasiłek dla bezrobotnych
  • w ciągu 30 dni od wydania oświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych należy dopełnić wszelkie formalności uzyskania zasiłku przedemerytalnego

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Najniższa emerytura 2021 netto. Komu się należy?

Istotna jest także przy tym kwestia wieku. Możliwość otrzymania zasiłku przedemerytalnego pojawia się u kobiet wraz z ukończeniem wieku 56 lat (staż pracy minimum 20 lat), natomiast w przypadku mężczyzn wraz z ukończeniem wieku 61 lat (staż pracy minimum 25 lat).

Więcej o: