Zasiłek przedemerytalny 2021. Dla kogo? Uważaj na termin składania wniosku

Zasiłek przedemerytalny 2021. Kto może się o niego ubiegać? Warunki są dosyć restrykcyjne, jednak jedną z najistotniejszych kwestii jest termin składania wniosku. Ten warunek może okazać się decydujący.

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie dedykowane osobom, które nie mogą pracować z przyczyn od nich niezależnych, ale nie osiągnęły jeszcze wieku, który pozwoliłby im przejść na emeryturę. Aby móc ubiegać się o tego typu wsparcie od rządu, istotne będzie kilka kwestii kwalifikujących. Sprawdź, czy przysługuje ci zasiłek przedemerytalny i ile wynosi.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zasiłek przedemerytalny 2021. Ile wynosi kwota świadczenia?

Według ustawy, która weszła w życie 1 marca 2021, świadczenie przedemerytalne w tym roku ma wynosić 1262,34 złote brutto, co po przeliczeniu daje nam na rękę 1075,73 złote. Wartość owego zasiłku zmienia się jednak wraz z każdym rokiem. Podlega on także okresowej waloryzacji. Zgodnie z zapowiadanymi prognozami w marcu 2022 roku kwota ma wzrosnąć o 50,37 złotych brutto. Warto zaznaczyć także, że świadczenie jest wypłacane w każdym miesiącu aż do emerytury.

Zasiłek przedemerytalny 2021. Kto może się o niego ubiegać?

Zasiłek przedemerytalny, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest formą pomocy dla osób, które nie mogą podjąć zatrudnienia z przyczyn niezależnych. Przysługuje on także po pięciu latach pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po ogłoszeniu upadku działalności gospodarczej. Prawo do zasiłku obowiązują warunki wprowadzone w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych. Wyglądają one następująco:

  • osoba ubiegająca się o zasiłek musi przez min. 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych i tym samym być zarejestrowana jako osoba bezrobotna
  • osoba ubiegająca się o zasiłek nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny żadnej oferty pracy w czasie, w którym pobiera zasiłek dla bezrobotnych
  • w ciągu 30 dni od wydania oświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych należy dopełnić wszelkie formalności uzyskania zasiłku przedemerytalnego

Istotna jest także przy tym kwestia wieku. Możliwość otrzymania zasiłku przedemerytalnego pojawia się u kobiet wraz z ukończeniem wieku 56 lat (staż pracy minimum 20 lat), natomiast w przypadku mężczyzn wraz z ukończeniem wieku 61 lat (staż pracy minimum 25 lat).

Więcej o: