Urlop na żądanie ile dni przysługuje? Jeśli przekroczysz ich liczbę, możesz stracić pracę

Urlop na żądanie przysługuje w wyjątkowych okolicznościach. Pracownik ma do niego prawo, ale pracodawca nie zawsze musi wyrazić zgodę. Ile dni przysługuje pracownikowi i na jakich zasadach? Przekroczenie limitu dni wolnych może grozić nawet utratą pracy.

Urlop na żądanie to prawo pracownika do dni wolnych, bez podawania konkretnego powodu. Przyczyna nie musi być zdrowotna, a pracownik może po prostu nie pojawić się w pracy. Takie dni wolne przydają się w sytuacjach wyjątkowych, takich jak zepsuty samochód, problemy rodzinne, czy problemy ze zdrowiem, które nie wymagają interwencji lekarza. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba tego przekonsultować z pracodawcą. W niektórych przypadkach ma on prawo odmówić na udzielenia urlopu. Jeśli przekroczymy limit dni wolnych, niestawienie się w pracy może grozić poważnymi konsekwencjami.

Zobacz wideo Jak kiedyś wyglądała praca dziennikarza sejmowego. Opowiada Andrzej Morozowski

Urlop na żądanie ile dni i dla kogo? Liczy się rodzaj zatrudnienia

Urlop na żądanie to prawo pracownika, które wynika z kodeksu pracy. Oznacza to, że tyczy się wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Takie osoby, zwane pracownikami mogą w ciągu roku kalendarzowego wykorzystać prawo do urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni. W przypadku innych rodzajów umowy, dni wolne są ustalane indywidualnie z osobą, która zezwoliła na zatrudnienie. 

sukienka Megawyprzedaże: sukienka z Mohito kosztuje teraz 29,99 zł. Optycznie wyszczupla

Urlop na żądanie ile dni? To limit, którego nie wolno przekraczać

Zgodnie z artykułem nr 1672 Kodeksu Pracy, pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie cztery razy w roku. Jednocześnie każdy wykorzystany dzień urlopu na żądanie pomniejsza pulę dni urlopu wypoczynkowego w danym roku o jeden dzień. Jeśli pracownik zamierza nie pojawić się w pracy, to musi powiadomić pracodawcę o tym, że zamierza skorzystać z urlopu na żądanie. W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może nie wyrazić jednak zgody. Jeśli wolne pracownika może wpłynąć na pogorszenie jakości pracy pozostałej części zespołu, wtedy pracownik i pracodawca mogą ustalić inny termin. Jeśli pracownik nie pojawi się w pracy tłumacząc to urlopem na żądanie, a pracodawca nie wyrazi zgody, lub liczba czterech dni zostanie przekroczona, może to grozić wypowiedzeniem umowy. Pracodawca ma prawo stwierdzić wtedy, że pracownik nie dopełnił obowiązków. Warto zatem przy zgłoszeniu urlopu na żądanie podać powód, może to wpłynąć na pozytywne relacje z pracodawcą i budowanie zaufania. 

Katarzyna Zielińska Kasia Zielińska w jeansowym total looku. Jej koszula robi furorę na Instagramie

Urlop na żądanie: do kiedy można go zgłosić i czy działa wstecz?

Wniosek o udzielenie urlopu zgodnie z artykułem 1672 Kodeksu Pracy, powinien być zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Późniejsze zgłoszenie może nie zostać uwzględnione przez pracodawcę. W tym przypadku prawo nie działa wstecz. Indywidualne przypadki mogą być omawiane z pracodawcą.

Więcej o: