Nauczyciele posiadają przywilej skorzystania z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Do wyboru pozostaje im w takiej sytuacji emerytura pomostowa lub kompensacyjna. Która opcja będzie dla nas korzystniejsza i na czym polega różnica między nimi? Odpowiadamy.
Emerytura pomostowa pozwala nauczycielom na skorzystanie z opcji wcześniejszej emerytury. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy na co dzień pracują w szkołach specjalnych, zakładach poprawczych czy schroniskach dla niepełnoletnich. Ale rodzaj szkoły nie jest jedynym warunkiem. Aby móc być pewnym, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, musimy:
Emerytura pomostowa zostaje wypłacana do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Następnie, analogicznie, przechodzimy na pobieranie tradycyjnego świadczenia emerytalnego. Warto zaznaczyć, że istnieje także możliwość przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, jednak obu tych świadczeń nie można łączyć.
Możliwość przejścia na „emeryturę" kompensacyjną mają teoretycznie wszyscy nauczyciele. Oczywiście niezbędne okaże się przy tym spełnienie odpowiednich ku temu warunków. Przede wszystkim musimy być w stanie wykazać, że byliśmy zatrudnieni w placówce oświatowej lub wychowawczej. Ale to nie wszystko. Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne:
A co z pracą w chwili pobierania świadczenia? Okazuje się, że istnieje możliwość wykonywania pracy, ale nie może ona być związana ze szkołą. Co więcej, należy przestrzegać także odpowiednich limitów. Jeśli przekroczymy kwotę równą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, kwota świadczenia zostanie pomniejszona, natomiast w przypadku przekroczenia granicy o 130 proc., wypłata zostanie całkiem wstrzymana.