Do kiedy spis powszechny 2021? To ostatni moment, aby uniknąć konsekwencji

Do kiedy spis powszechny 2021? Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 Kwietnia 2021. Od tego momentu obowiązuje tzw. samospis na stronie internetowej. Uzupełnienie ankiety dotyczy m.in mieszkańców domu i rodziny. To ostatni moment, aby uniknąć kary. Za brak wzięcia udziału w spisie grozi kara grzywny lub odpowiedzialność karna.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to obowiązek każdego obywatela. Rozporządzenie ma za zadanie przedstawić odpowiedzi na pytania, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Dlatego w każdej dekadzie każdy Polak i każda Polka mają obowiązek przekazania określonych informacji Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Zebrane w ten sposób informacje są później wykorzystywane. Spis powszechny 2021 ruszył 1 Kwietnia 2021. Nie był to jednak wielkanocny żart, a obowiązek, którego zaniechanie może grozić poważnymi konsekwencjami. To ostatni miesiąc, aby wypełnić obowiązek i uniknąć kary.

Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"

Do kiedy spis powszechny 2021?Termin mija już w tym miesiącu

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 21 Kwietnia 2021. Od tamtej pory każdy obywatel może samodzielnie spisać się na stronie internetowej https://spis.gov.pl/ gdzie czeka specjalna aplikacja spisowa. Ankietę wypełniamy elektronicznie i w ten sam sposób wysyłamy ją specjalnym organom. Termin spisów mija 30 września 2021. Po tym dniu skorzystanie z aplikacji nie będzie możliwe.

Czy spis powszechny jest obowiązkowy? Kara za brak udziału, lub fałszywe informacje

Udział w spisie ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Jak podaje gov.pl, każdy obywatel zobowiązany jest do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Podstawą prawną do udziału w spisie jest ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Oprócz udzielenia podstawowych informacji, istnieje nakaz rzetelności. Oznacza to, że za składanie nieprawdziwych informacji przewidziane są wysokie kary. Jak podaje GUS, grzywna może wynosić nawet 5 tysięcy złotych. Za podanie nieprawdziwych informacji grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. 

Spis Powszechny Ludności i Mieszkań tylko przez Internet? Są wyjątki

Sposób podstawowy, aby wziąć udział w spisie to oczywiście uzupełnienie ankiety na stronie Internetowej. Jeśli jednak obywatel nie posiada komputera, lub z jakiegoś powodu nie podał wszystkich informacji, wtedy konieczny jest spis uzupełniający. Oznacza to, że osoba, której spis budzi wątpliwości otrzyma telefon od rachmistrza, celem uzupełnienia informacji. Celowe unikanie rozmowy jest karane. Możliwości wzięcia udziału w spisie są zatem następujące:

  • samospis internetowy,
  • aplikacja dostępna od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl
  • infolinia, dzwoniąc pod numer telefonu 22 279 99 99 i odpowiadając na pytania rachmistrza
  • rozmowa telefoniczną z rachmistrzem, który zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99
Więcej o: