Większość seniorów pobiera świadczenie, którego wysokość nie jest wystarczająca. Wydatki na leki czy prywatne wizyty u lekarza często wykraczają poza budżet. Z tego względu wielu emerytów interesuje ponowne przeliczenie świadczenia. Którym przedstawicielom najstarszej części społeczeństwa taki krok się opłaca?
Do ponownego przeliczenia emerytury uprawniony jest każdy senior, który korzysta z tego świadczenia. Jednak nie każdemu przyniesie to korzyść. Na większą kwotę wsparcia mogą liczyć świeżo upieczeni emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny w tym roku. Z jakiego powodu tak się dzieje? Według artykuły 26c, seniorzy otrzymają różnicę świadczenia, która wyjdzie na korzyść:
Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która pobierała okresową emeryturę kapitałową do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku, emeryturę z Funduszu oblicza się ponownie z urzędu na zasadach określonych w art. 26, z tym że do obliczenia emerytury przyjmuje się średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku.
Wniosek ERPO jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy można spotkać się z odmową po złożeniu wymaganego dokumentu? Jak się okazuje, tak. Do ZUS trafiają wnioski od emerytów ze starego systemu, niepracujących seniorów z emeryturą wyliczoną według nowego systemu, którzy już wcześniej skorzystali z tablic średniego dalszego trwania życia. Właśnie te osoby spotkają się z odmową, gdyż w ich sytuacji zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe. Wysokość ich świadczeń została ustalona i jak na razie nie ulegnie zmianie.