Minimalne wynagrodzenie 2022. Płaca minimalna większa nawet o 200 złotych, ale nie dla każdego

Czy w 2022 roku wzrośnie płaca minimalna? Podwyżki są możliwe, ale nie dla wszystkich. Rząd planuje zwiększyć minimalne wynagrodzenie 2022 o dodatkowe 200 złotych. To znaczny wydatek dla Państwa, ale nadzieja na poprawę warunków życia dla ponad 2,2 milionów osób.

Zgodnie z projektem przedstawionym przez Radę Ministrów, w 2022 roku możemy spodziewać się podwyżki płacy minimalnej. Oznacza to, że zleceniodawcy będą zobligowani do zaproponowania swoim zleceniobiorcom stawki godzinowej wyższej niż dotychczas o 1,30 złotych. Dobre wiadomości nie dotyczą jednak wszystkich. Podwyżki mogą dotrzeć jedynie do tych osób, których wynagrodzenie uznawane jest za najniższe. Reforma płac ma trafić do 2,2 mln osób, a wiąże się to z dużymi kosztami dla Państwa, które od pewnego czasu stara się zapewnić dodatkowe środki m.in seniorom i rodzinom z dziećmi. Zmiana minimum ustawowego ma wejść planowo w życie już w nowym roku, ale czy na pewno? 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Minimalne wynagrodzenie 2022. Kogo dotyczy zmiana minimum ustawowego?

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r zakłada, że wzrost płacy minimalnej nie będzie dotyczył wszystkich osób, które są zatrudnione na zasadzie stawki godzinowej, a jedynie tych których dochód jest stosunkowo najmniejszy. Aktualnie, do końca 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto. Jest to kwota "na rękę", a dla osób zatrudnionych na etacie jest to 2061,67 zł. Na umowie zlecenie, jeśli zleceniobiorca płaci tylko obowiązkową składkę emerytalną i zdrowotną kwota wynosi 2116,10 zł. W potrąceniach kwotę 137 zł stanowi zaliczka na PIT. Te zarobki kwalifikują się do reformy. 

Minimalne wynagrodzenie 2022 ile będzie wynosić? Wzrost płac nawet o 200 złotych

Projekt Rady Ministrów przewiduje przede wszystkim wzrost stawki godzinowej. Plan przewiduje reformę płac od dnia 1 stycznia 2022 r. To oznacza, że nowe stawki godzinowe weszłyby w życie z początkiem nowego roku. Minimalne wynagrodzenie za pracę może wynosić wtedy 3000 zł. Stawkę godzinową wzrośnie natomiast do wysokości 19,60 zł. Propozycja rządowa oznacza wzrost minimalnej płacy w stosunku do obecnie obowiązujących stawek, odpowiednio: o 200 zł oraz o 1,30 zł. Daje to wzrost o 7,1 proc. w stosunku do obecnie obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wzrost płacy minimalnej to duży wydatek dla Państwa. Ilu Polaków może dostać podwyżki?

Każda podwyżka, świadczenie czy inna forma próby poprawy jakości życia obywateli wiąże się ze znacznymi wydatkami ze strony Państwa. Tak jest również w tym przypadku. Koszt podwyżki płacy minimalnej w 2022 roku to ok. 5,24 mld zł rocznie. Podwyżka płacy minimalnej oraz stawki godzinowej dotyczy ok. 2,2 mln osób. Oznacza to duży wydatek, ale i pomoc znacznej części społeczeństwa.

Więcej o: