Za odmowę udziału w spisie powszechnym grozi wysoka kara. Termin upływa w tym miesiącu

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Na spisanie się zostało coraz mniej czasu - termin mija już niebawem, a za niewzięcie udziału w spisie powszechnym grozi kara grzywny.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 to obowiązek każdego obywatela. Celem spisu powszechnego jest zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. I choć czas na spisanie się mamy od kwietnia, to jeszcze spora część obywateli nie dopełniła tego obowiązku. 

Zobacz wideo Przez teorię spiskową zniszczono już kilkadziesiąt masztów sieci 5G. Wiceminister: brednie i głupota

Narodowy Spis Powszechny przez internet

W tym roku po raz pierwszy w historii spis powszechny odbywa się przez internet. Jest to główna forma zbierania danych od respondentów. Aby wziąć udział w spisie ludności, wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i przejść do aplikacji spisowej. Po zalogowaniu się masz 14 dni na samospis. 

Kasjerki w Walmarcie. Saugus w stanie Massachussets. Minimalne wynagrodzenie 2022. Dodatkowe 200 złotych do pensji nie dla każdego

Spis powszechny przez telefon. Jeśli jeszcze nie spisałeś się przez internet, spodziewaj się telefonu rachmistrza 

Osoby, które nie dokonały samospisu przez internet, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza. Warto wiedzieć, że odebranie telefonu od rachmistrza obliguje cię do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe. Nie wykręcisz się mówieniem, że spiszesz się przez internet. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z tobą kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się.

Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz? Niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Osoby, które dzwonią z innych numerów i podają się za rachmistrzów, to oszuści chcący wyłudzić dane osobowe. Nie można im podawać żadnych informacji. 

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania spisowe możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza: 

  • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/,
  • dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 - weryfikacja tożsamości rachmistrza).

Spis powszechny - infolinia. W razie kłopotów możesz zadzwonić na infolinię spisową

Jeśli masz problem z wypełnieniem formularza, możesz zadzwonić na infolinię spisową. Infolinia działa od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 18:00. Numer infolinii to: 22 279 99 99.

Emerytura pomostowa (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury stażowe - kiedy wejdą w życie? "Mają nas gdzieś"

Spis ludności. Do kiedy należy się spisać? 

Czas na spisanie się masz do 30 września 2021 roku. Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z konsekwencjami. Za niewywiązanie się z obowiązku spisowego sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. złotych. Kara czeka także tych, którzy przekażą dane niezgodne ze stanem faktycznym. Za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Więcej o: