Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 to obowiązek każdego obywatela. Celem spisu powszechnego jest zebranie informacji o stanie i strukturze ludności. I choć czas na spisanie się mamy od kwietnia, to jeszcze spora część obywateli nie dopełniła tego obowiązku.
W tym roku po raz pierwszy w historii spis powszechny odbywa się przez internet. Jest to główna forma zbierania danych od respondentów. Aby wziąć udział w spisie ludności, wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i przejść do aplikacji spisowej. Po zalogowaniu się masz 14 dni na samospis.
Osoby, które nie dokonały samospisu przez internet, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza. Warto wiedzieć, że odebranie telefonu od rachmistrza obliguje cię do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe. Nie wykręcisz się mówieniem, że spiszesz się przez internet. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z tobą kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się.
Z jakiego numeru zadzwoni rachmistrz? Niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Osoby, które dzwonią z innych numerów i podają się za rachmistrzów, to oszuści chcący wyłudzić dane osobowe. Nie można im podawać żadnych informacji.
Przed udzieleniem odpowiedzi na pytania spisowe możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza:
Jeśli masz problem z wypełnieniem formularza, możesz zadzwonić na infolinię spisową. Infolinia działa od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 18:00. Numer infolinii to: 22 279 99 99.
Czas na spisanie się masz do 30 września 2021 roku. Odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z konsekwencjami. Za niewywiązanie się z obowiązku spisowego sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. złotych. Kara czeka także tych, którzy przekażą dane niezgodne ze stanem faktycznym. Za podanie fałszywych informacji grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.