O wydaniu tego rodzaju renty decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź komisja lekarska. Jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego typu wsparcia? Odpowiadamy.
Osoba ubiegająca się o to świadczenie musi:
Warunek stażu jest spełniony w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie została ubezpieczona przed ukończeniem 18 lat bądź w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu edukacji na etapie szkolnym i do dnia powstania niezdolności do wykonywania zawodu posiadał staż nieprzerwany albo z przerwami, które nie przekraczały pół roku.
Ta data musi być w okresach składkowych lub nieskładkowych, na przykład podczas pobierania zasiłku chorobowego lub nie później niż 1,5 roku od zakończenia tych okresów. Niektóre osoby nie muszą spełniać tego warunku - jeśli została ustalona całkowita niezdolność do pracy i udowodniono okresy składkowe oraz nieskładkowe, które wynoszą u kobiet minimum 20 lat, zaś u mężczyzn 25 lat.
Wniosek o ten rodzaj wsparcia dostępny jest tutaj. Jakie dokumenty należy jeszcze przedstawić? Takie, które zawierają informacje dot. okresów składkowych i nieskładkowych, pobieranego wynagrodzenia, stanu zdrowia i opcjonalnie wywiad zawodowy.