Renta z tytułu niezdolności do pracy - kto może liczyć na pomoc? Poznaj warunki

Osoby w ciężkiej sytuacji zdrowotnej mogą liczyć na wsparcie w postaci świadczenia rehabilitacyjnego. Warto jednak podkreślić, że okres korzystania z niego wynosi maksymalnie 12 miesięcy. Po tym czasie można ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

O wydaniu tego rodzaju renty decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź komisja lekarska. Jakie dokumenty należy zgromadzić oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z tego typu wsparcia? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Renta z tytułu niezdolności do pracy - poznaj warunki

Osoba ubiegająca się o to świadczenie musi:

  • być niezdolna do wykonywania zawodu,
  • posiadać odpowiedni okres składkowy oraz nieskładkowy (w zależności od wieku, kiedy powstała niezdolność),
  • posiadać odpowiedni staż - od roku przy niezdolności do pracy w wieku 20 lat oraz do pięciu lat przy niezdolności do pracy w wieku powyżej 30 lat. Ten warunek nie jest wymagany, jeśli niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku, który miał miejsce w drodze do pracy lub z pracy.

Warunek stażu jest spełniony w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie została ubezpieczona przed ukończeniem 18 lat bądź w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu edukacji na etapie szkolnym i do dnia powstania niezdolności do wykonywania zawodu posiadał staż nieprzerwany albo z przerwami, które nie przekraczały pół roku. 

Loteria szczepionkowa - wyniki losowania Loteria szczepionkowa - wyniki losowania 8.09.2021. Te osoby wygrały 100 tys. zł

Renta z tytułu niezdolności do pracy - czy data powstania niezdolności ma znaczenie?

Ta data musi być w okresach składkowych lub nieskładkowych, na przykład podczas pobierania zasiłku chorobowego lub nie później niż 1,5 roku od zakończenia tych okresów. Niektóre osoby nie muszą spełniać tego warunku - jeśli została ustalona całkowita niezdolność do pracy i udowodniono okresy składkowe oraz nieskładkowe, które wynoszą u kobiet minimum 20 lat, zaś u mężczyzn 25 lat. 

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne) Odprawa emerytalna: Kodeks pracy nie dla wszystkich przewiduje zastrzyk gotówki

Renta z tytułu niezdolności do pracy - jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Wniosek o ten rodzaj wsparcia dostępny jest tutaj. Jakie dokumenty należy jeszcze przedstawić? Takie, które zawierają informacje dot. okresów składkowych i nieskładkowych, pobieranego wynagrodzenia, stanu zdrowia i opcjonalnie wywiad zawodowy.

Więcej o: