Emerytura bez podatku. W portfelach niektórych seniorów zostanie nawet 2000 zł

Emerytura bez podatku prawdopodobnie zostanie wprowadzona w 2022 roku. Planowane w Polskim Ładzie podwyższenie kwoty wolnej od podatku wiąże się ze zwolnieniem z podatku dochodowego części seniorów. Ile wyniesie emerytura bez podatku?

Jedną z planowanych w Polskim Ładzie zmian jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. To oznacza, że część emerytów i rencistów zostanie zwolniona z odprowadzania podatku dochodowego. Ile zostanie w kieszeniach emerytów? 

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

Emerytura bez podatku. Kto zyska na zmianach? 

Wprowadzane zmiany wpłyną na wysokość emerytur. W kieszeniach seniorów, których miesięczny dochód wynosi 2500 zł brutto, zostanie 2250 zł rocznie. Ci, którzy otrzymują wyższe niż 2500 zł świadczenie, też zyskają na zmianach - zapłacą bowiem tylko podatek od kwoty przekraczającej 30 tys. zł. Przykładowo, przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej. 

Emerytura bez podatku - tabela. Ile wyniesie emerytura bez podatku? 

Ile zyskają emeryci po zmianach? Seniorzy zyskają od 100 do 2250 zł rocznie. Przy kwocie 1000 zł brutto miesięczny zysk wyniesie jedynie 35 zł, ale przy 1500 zł brutto zysk wzrośnie już do 95 zł. Tabela emerytur bez podatku wygląda następująco:

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela redakcja

Emerytura bez podatku. Zmiany nie wyglądają aż tak kolorowo

Powyższa tabela nie uwzględnia waloryzacji rent i emerytur, która w tym roku wyniesie około 4 procent. To oznacza, że seniorzy w przyszłym roku dostaną więcej pieniędzy. Warto jednak zaznaczyć, że zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie zapowiadają także brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Trzeba więc liczyć się z tym, że seniorzy, którzy nie będą musieli odprowadzać, w ogólnym rozrachunku nie zyskają aż tyle pieniędzy, ile przedstawiono w powyższej tabeli. Na zmianach stracą najbogatsi seniorzy - ci, których dochód przekracza 5000 zł brutto. Dla przykładu emeryt otrzymujący świadczenie w wysokości 5000 zł straci miesięcznie nawet 9 zł. 

Więcej o: