Przeliczenie emerytury 2021. Kto może złożyć wniosek? Nie każdy emeryt na tym zyska

Przeliczenie emerytury 2021 może mieć wiele korzyści, ale nie dla wszystkich. Mają na to wpływ tablice dalszego trwania życia, a także pandemia koronawirusa. Czy każdy może złożyć wniosek i ile można zyskać? Sprawdź, czy przysługuje ci prawo do ponownego przeliczenia emerytury.

Ostatnimi czasy dużo mówi się o sposobach na podwyższenie emerytury. Emeryci skarżą się na niskie dochody, a Rząd skrupulatnie wdraża w życie kolejne projekty mające na celu poprawę sytuacji seniorów. Emeryci otrzymali trzynastą emeryturę, a już niedługo na ich kontach pojawi się czternasta emerytura. To jednak nie jest rozwiązaniem na długi czas i nie sprawi, że seniorzy otrzymają długoterminową podwyżkę. Duże znaczenie w wypłacaniu emerytur ma GUS, a dokładniej prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia. Na ich podstawie wyliczane są emerytury i prognozowane liczby seniorów, którzy dołączą do świadczeniobiorców. W związku z pandemią koronawirusa śmiertelność zwłaszcza osób starszych była odczuwalna. W związku z tym statystyki uległy zmianie. Emeryci wnioskują o ponowne przeliczenie emerytur licząc na to, że wzbogacą się dzięki nowym zapisom GUS. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Przeliczenie emerytury 2021 jest możliwe. Kto może złożyć wniosek o przeliczenie?

Aby złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury należy złożyć plik dokumentów w ZUS. Jeśli ZUS zaakceptuje wniosek, aby świadczenie zostało ponownie naliczone z wykorzystaniem nowych tablic średniego dalszego trwania życia, emeryt ma szansę na podwyżkę emerytury. Niestety, nie dotyczy to wszystkich emerytów. Wnioski mogą składać jedynie osoby, które dopiero zaczęły pobierać emeryturę, tzn osoby, które zakończyły działalność zawodową między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. Przeliczanie emerytur, które były już naliczane w przeszłości nie ma żadnych podstaw i skutkuje odmową.

Zasiłek pogrzebowy 2021 - ile wynosi i gdzie się o niego ubiegać?Zasiłek pogrzebowy 2021. Uważaj na termin. Możesz stracić dodatkowe pieniądze

Czy można samemu ponownie przeliczyć emeryturę i czy jest to miarodajne?

Jeśli emeryt otrzymał odmowę z ZUS lub ponowne przeliczenie emerytury nie przyniosło zamierzonych efektów, emeryt ma prawo ponownie przeliczyć swoją emeryturę. Może to zrobić "ręcznie" przy pomocy skomplikowanych obliczeń, lub skorzystać z internetowych kalkulatorów emerytur, które są dostępne na licznych stronach Internetowych. Takie przeliczenie jest miarodajne, jednak niewiele wnosi do dyskusji z ZUS. Brane są bowiem pod uwagę wyłącznie wyliczenia, które miały miejsce w urzędzie. 

Najniższa krajowaDo kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Musisz pilnować terminu!

Ile można zyskać na ponownym przeliczeniu emerytury? COVID-19 ma znaczenie

Prowadzone przez GUS tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają zastosowanie tylko do części świadczeń. Chodzi o najnowsze składane wnioski potencjalnych świadczeniobiorców. Jaki wpływ na wzrost wysokości świadczeń ma pandemia koronawirusa? Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Emeryci mogą dzięki przeliczeniu zyskać nawet 200 złotych. 

Więcej o: