500 plus dla seniora ZUS 2021: Nie każdy dostanie pieniądze. Liczy się wiek oraz dochód

Seniorzy otrzymają kolejne wsparcie finansowe. Po trzynastej i czternastej emeryturze czas na 500 plus dla seniora. Ten dodatek jest możliwy, ale trzeba spełnić odpowiednie warunki. Wniosek zostanie zaakceptowany lub odrzucony przez ZUS. Kto otrzyma dodatkowe świadczenie?

Emeryci wnioskują o kolejne świadczenia. Zgodnie z przyjętym przez Rząd projektem, otrzymają dodatkowe pieniądze. Mowa o 500 plus dla seniora, które już niedługo trafi na konta seniorów. To kolejne wsparcie finansowe dla najstarszej części społeczeństwa. Emeryci mają gwarantowaną trzynastą emeryturę, a także czternastą jeśli spełnią określone warunki. Część z nich wnioskuje także o ponowne przeliczenie emerytury, celem zyskania dodatkowych pieniędzy. Dodatek 500 plus ma szansę jeszcze bardziej poprawić sytuację finansową seniorów, którzy często są zdani wyłącznie na siebie. Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o nowe świadczenie? Znaczącą rolę odgrywają finanse. 

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

500 plus dla seniora ZUS 2021. Kto może wnioskować o pieniądze?

Nowy projekt dotyczący 500 plus dla seniorów ma dotyczyć zarówno emerytów, jak i rencistów. Chodzi jednak wyłącznie o określoną grupę seniorów. Świadczenie mogą otrzymać wyłącznie ci, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat. Wliczają się również te osoby, które nie są w stanie samodzielnie sprawować nad sobą opieki. Podobnie jak w przypadku czternastej emerytury, świadczenie 500 plus dla seniorów należy się tylko osobom, które pobierają najniższą emeryturę. Pieniądze dostaną osoby, których dochód nie przekracza progu 1727,08 zł brutto. Podobnie jak w przypadku czternastki obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" co oznacza, że osoby przekraczające próg nie będą całkowicie wykluczone z dodatkowych pieniędzy, a jedynie otrzymają pomniejszoną kwotę.

500 plus dla seniora ZUS 2021. Jak otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki?

Aby otrzymać dodatkowe 500 plus do emerytury lub renty należy złożyć do ZUS wniosek, który uwzględnia następujące dokumenty:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • dokumentację medyczną;
  • dokumenty, które mogą wpłynąć na rozpatrzenie wniosku (np. dokumentacja z lecznicy rehabilitacyjnej).

Na podstawie powyższych dokumentów, uwzględniając też wiek i dochód, ZUS przyznaje świadczenie. 

500 plus dla seniora ZUS 2021. Kiedy nowy projekt wejdzie w życie?

Najbliższe wypłaty pieniędzy dla seniorów będą miały miejsce już w listopadzie. Emeryci mają prawo do radości, ponieważ w tym miesiącu na ich koncie pojawi się pierwsze świadczenie 500 plus, a także czternasta emerytura. Liczy się kolejność składanych świadczeń, dlatego dobrze złożyć je już teraz. 

Więcej o: