Jakie dokumenty do emerytury 2021? Jeśli o nich zapomnisz, nie dostaniesz pieniędzy

Aby otrzymać emeryturę, należy dopilnować odpowiednich formalności. Ważny jest osiągnięty wiek emerytalny, a także złożone dokumenty. Brak w dokumentacji może skutkować odmową, a to oznacza że senior moze zostać pozbawiony źródła dochodu. Jakie dokumenty do emerytury 2021?

Naturalna kolej rzeczy niezależnie od wykonywanego zawodu, to przejście na emeryturę. Czas aby odpocząć jest niezbędny, zwłaszcza "na stare lata". Wiek emerytalny w przypadku kobiet wynosi obecnie 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65. W szczególnych przypadkach można starać się o wcześniejszą emeryturę, jednak otrzymują ją tylko nieliczni. Nie dzieje się jednak tak, że po ostatnim dniu pracy emerytura trafia bezpośrednio na nasze konto bez żadnych formalności. Konieczne jest złożenie wniosku i dostarczenie odpowiednich dokumentów. Muszą być kompletne i zatwierdzone przez ZUS. 

Zobacz wideo Jachira w Sejmie o uchodźcach: "Nie mam wątpliwości, że Jezusa też byście nie wpuścili". Witek wbija jej szpilę

Jakie dokumenty do emerytury 2021? Nie możesz o nich zapomnieć składając wniosek

Kiedy osiągniesz wiek emerytalny i zdecydujesz się przejść na emeryturę, przysługuje ci wypłata świadczenia, przyznawana względem dotychczasowych zarobków. Ważny jest rodzaj umowy na której zatrudniono pracownika, ale przede wszystkim dochody, które muszą zostać policzone. Aby otrzymać comiesięczne świadczenie nazywane emeryturą należy złożyć w ZUS następujące dokumenty:

  • wypełnione formularze (wniosek EMP oraz informację ERP-6)
  • dokumenty potwierdzające przebyty czas zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń

Skąd wziąć formularze do wniosku o emeryturę? Należy wydrukować je samodzielnie

Wniosek o emeryturę podobnie jak wiele innych dokumentów należy uzupełnić logując się za pośrednictwem profilu zaufanego na PUE ZUS. Należy wybrać opcję usługa "Złożenie dokumentu ZUS Rp-1E" i "Złożenie dokumentu ZUS Rp-6", a następnie wydrukować. Formularze znajdują się na stronie https://www.zus.info.pl/ lub w najbliższej placówce ZUS w okolicy. Adres placówki ZUS w swoim mieście można znaleźć w tym miejscu: https://www.zus.info.pl/wyszukiwarka-zus/

Czy można pobierać emeryturę i pracować? Są progi finansowe

Pobieranie emerytury nie oznacza rezygnacji z pracy. Jeśli emeryt czuje się na siłach, a wykonywanie zawodu nadal sprawia mu radość, nie ma ku temu przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać o tym, że jego dochód nie może przekroczyć określonego progu. Bez żadnych konsekwencji dorabiać do emerytury można, jeżeli przychód nie jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli pensja znajduje się w przedziale 70–130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura zostanie zmniejszona. Ograniczenia dotyczą też dodatków dla seniorów. 

Więcej o: