Naturalna kolej rzeczy niezależnie od wykonywanego zawodu, to przejście na emeryturę. Czas aby odpocząć jest niezbędny, zwłaszcza "na stare lata". Wiek emerytalny w przypadku kobiet wynosi obecnie 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65. W szczególnych przypadkach można starać się o wcześniejszą emeryturę, jednak otrzymują ją tylko nieliczni. Nie dzieje się jednak tak, że po ostatnim dniu pracy emerytura trafia bezpośrednio na nasze konto bez żadnych formalności. Konieczne jest złożenie wniosku i dostarczenie odpowiednich dokumentów. Muszą być kompletne i zatwierdzone przez ZUS.
Kiedy osiągniesz wiek emerytalny i zdecydujesz się przejść na emeryturę, przysługuje ci wypłata świadczenia, przyznawana względem dotychczasowych zarobków. Ważny jest rodzaj umowy na której zatrudniono pracownika, ale przede wszystkim dochody, które muszą zostać policzone. Aby otrzymać comiesięczne świadczenie nazywane emeryturą należy złożyć w ZUS następujące dokumenty:
Wniosek o emeryturę podobnie jak wiele innych dokumentów należy uzupełnić logując się za pośrednictwem profilu zaufanego na PUE ZUS. Należy wybrać opcję usługa "Złożenie dokumentu ZUS Rp-1E" i "Złożenie dokumentu ZUS Rp-6", a następnie wydrukować. Formularze znajdują się na stronie https://www.zus.info.pl/ lub w najbliższej placówce ZUS w okolicy. Adres placówki ZUS w swoim mieście można znaleźć w tym miejscu: https://www.zus.info.pl/wyszukiwarka-zus/.
Pobieranie emerytury nie oznacza rezygnacji z pracy. Jeśli emeryt czuje się na siłach, a wykonywanie zawodu nadal sprawia mu radość, nie ma ku temu przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać o tym, że jego dochód nie może przekroczyć określonego progu. Bez żadnych konsekwencji dorabiać do emerytury można, jeżeli przychód nie jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli pensja znajduje się w przedziale 70–130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura zostanie zmniejszona. Ograniczenia dotyczą też dodatków dla seniorów.