Spis ludności 2021: Do kiedy można się spisać? Spóźnialscy zapłacą nawet 5 tysięcy złotych

Spis ludnośći 2021 niedługo dobiegnie końca. To ostatni moment, aby dopilnować obowiązków i spisać się drogą elektroniczną. Za podawanie fałszywych danych, lub brak udziału w spisie grożą wysokie kary. Dowiedz się co ci grozi i kiedy mija termin Narodowego Spisu Powszechnego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021. Od tamtego momentu każdy obywatel może wejść na stronę Internetową spisu i wziąć udział w uzupełnieniu specjalnego kwestionariusza. Obowiązuje udzielenie kompletnych i prawdziwych odpowiedzi. To ostatni moment, aby wziąć udział w spisie. Nie wywiązanie się z tego obowiązku grozi karą grzywny, a nawet więzieniem. Warto o tym pamiętać i już dziś wejść na stronę, aby uniknąć kary. Ile czasu pozostało?

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

Jak można się spisać? Istnieje również forma uzupełniająca

W teorii istnieje jedna metoda spisu i jest to metoda drogą Internetową. Należy wejść na stronę spis.gov.pl i uzupełnić kwestionariusz. W rzeczywistości formy są trzy, jednak dwie pozostałe to ostateczność w wyjątkowych przypadkach. Metody spisu dzielimy więc na:

obowiązkową:

  • metoda samospisu internetowego (CAWI)

uzupełniającą

  • metoda wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metoda wywiadu bezpośredniego (CAPI)

Forma uzupełniająca jest możliwa wtedy, jeśli obywatel nie wypełni kwestionariusza lub wypełni go błędnie. Rachmistrz zadzwoni wtedy z pytaniami, na które należy odpowiedzieć.

loteria szczepionkowa - wyniki 15.09.2021 Kto wygrał 50 tys. zł? Wyniki losowania loterii szczepionkowej 15.09.2021

Spis ludności 2021. Jakie kary grożą za odmowę samospisu?

Zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie" udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy. W art. 56 czytamy o karze pozbawienia wolności w przypadku podania fałszywych danych. W przypadku stanowczej odmowy wzięcia udziału w spisie kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Jakie dokumenty do emerytury 2021? Błąd może skutkować utratą dochodu Jakie dokumenty do emerytury 2021? Błąd może skutkować utratą dochodu

Spis ludności 2021. Do kiedy można się spisać? To już ostatni moment

Spis powszechny rozpoczął się 1 Kwietnia i trwa wyłącznie do 30 września. To ostatni dzień, aby wziąć udział w spisie. Rachmistrzowie prowadzą rozmowy uzupełniające już od maja. Po 30 września nie będzie takiej możliwości. Warto się pospieszyć, aby nie przegapić końca spisu i uniknąć kary. 

Więcej o: