Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021. Od tamtego momentu każdy obywatel może wejść na stronę Internetową spisu i wziąć udział w uzupełnieniu specjalnego kwestionariusza. Obowiązuje udzielenie kompletnych i prawdziwych odpowiedzi. To ostatni moment, aby wziąć udział w spisie. Nie wywiązanie się z tego obowiązku grozi karą grzywny, a nawet więzieniem. Warto o tym pamiętać i już dziś wejść na stronę, aby uniknąć kary. Ile czasu pozostało?
W teorii istnieje jedna metoda spisu i jest to metoda drogą Internetową. Należy wejść na stronę spis.gov.pl i uzupełnić kwestionariusz. W rzeczywistości formy są trzy, jednak dwie pozostałe to ostateczność w wyjątkowych przypadkach. Metody spisu dzielimy więc na:
obowiązkową:
uzupełniającą
Forma uzupełniająca jest możliwa wtedy, jeśli obywatel nie wypełni kwestionariusza lub wypełni go błędnie. Rachmistrz zadzwoni wtedy z pytaniami, na które należy odpowiedzieć.
Zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce publicznej, który stanowi: „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie" udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy. W art. 56 czytamy o karze pozbawienia wolności w przypadku podania fałszywych danych. W przypadku stanowczej odmowy wzięcia udziału w spisie kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Spis powszechny rozpoczął się 1 Kwietnia i trwa wyłącznie do 30 września. To ostatni dzień, aby wziąć udział w spisie. Rachmistrzowie prowadzą rozmowy uzupełniające już od maja. Po 30 września nie będzie takiej możliwości. Warto się pospieszyć, aby nie przegapić końca spisu i uniknąć kary.