Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. "Żeby w ogóle te środki wypłacać, najpierw musimy je znaleźć"

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - od kiedy w Polsce? Sprawa budzi spore kontrowersje. Zdaniem ekspertów wprowadzenie go, na dzień dzisiejszy, byłoby stratą dla dużej części społeczeństwa. Dlaczego?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy wciąż na tapecie. Inicjatywa wprowadzona przez Państwowy Instytut Ekonomiczny budzi wśród Polaków niemałe kontrowersje. Zadaniem projektu miałoby być wyrównanie nierówności społecznych i poprawienie jakości życia obywateli poprzez wypłacanie comiesięcznego świadczenia równego 1200 złotych. Jak mówi Michał Kobosko, wiceprezes Polski 2500, podczas konferencji w Bogatyni:

Taki dochód gwarantowany z jednej strony dawałby pieniądze na przeżycie, z drugiej strony w pewien sposób inspirowałby, zachęcałby do szukania dodatkowych możliwości pracy i znalezienia płacy. Taki dochód gwarantowany, w wysokości płacy minimalnej, powinien być naszym zdaniem wypłacany do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.
Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Od kiedy w Polsce?

Wprowadzenie nowego świadczenia, które przysługuje każdemu obywatelowi, bez względu na dochód, status społeczny czy pozycje w społeczeństwie, ciągnie za sobą ogrom kontrowersji. Z założenia dodatkowa gotówka wysokości 1200 złotych dla osoby dorosłej i 600 złotych dla dziecka miałaby pojawiać się na koncie co miesiąc. Póki co jednak BDP jest jedynie pomysłem, inicjatywą PIE, która zakłada, że sytuacja ekonomiczna naszego kraju mogłaby dzięki temu stanąć na nogi. Czy rzeczywiście taki scenariusz ma prawo zaistnieć? Zdaniem ekspertów musi minąć jeszcze kilkaset lat.

BDP jest kosztowny i wprowadzenie go teraz pogorszy sytuację osób w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Tak, chciałbym, kiedy będziemy dwa, może trzy razy bogatsi. Za 50., może 100 lat –mówi dla „Gazety Wyborczej" dr hab. Michał Brzeziński

14 emerytura - kiedy wypłata? (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura za staż - kiedy wejdzie w życie? Seniorzy są zniecierpliwieni

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Co na to eksperci?

Choć niektórym z nas może się wydawać, że dodatkowa gotówka zawsze wpływa na poprawienie jakości życia, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze zarobki, które z każdym rokiem idą w górę. Ale czy komfort życia wzrasta wraz z nimi? Raczej nie, a nawet czasami można odnieść wrażenie, że wręcz przeciwnie. Jak mówiła Margaret Thatcher, rząd sam w sobie niczego nie posiada. Jeśli komuś coś da, to znaczy, że zabierze to tobie. I tak byłoby również w tym przypadku. Wraz z pojawieniem się BDP wzrosłyby podatki, przy jednoczesnym ograniczeniu wypłat świadczeń socjalnych.

Jeśli wypłacamy wszystkim po równo gigantyczne pieniądze, duża część trafia do bogatych. Ale żeby w ogóle te środki wypłacać, najpierw musimy je znaleźć. Podnosimy więc podatki lub tniemy po usługach publicznych albo innych świadczeniach. I tak może się zdarzyć, że stracą na tym biedniejsi – dostaną transfer w miejsce innego transferu, bogatsi zaś zyskają – dodaje Brzeziński
Więcej o: