Czternasta emerytura to jeden z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Nowa forma wsparcia trafi do przeszło dziewięciu milionów emerytów już w listopadzie tego roku. Okazuje się jednak, że w odróżnieniu od „trzynastki", nie każdy może liczyć na pełną kwotę świadczenia, a niektórzy wcale nie są brani pod uwagę. Jakie warunki trzeba spełniać, aby na nasze konto wpłynęła dodatkowa gotówka?
Sprawa czternastej emerytury, choć głośna, wciąż dla niektórych z nas jest wielką niewiadomą. Otrzymają ją osoby ubezpieczone w systemie emerytalnym, rolnicy oraz służby mundurowe. Obejmie także seniorów, którym przyznano emerytury pomostowe, renty socjalne renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Mogą na nią liczyć także ci, który przed 31 października 2021 uzyskają prawo do emerytury, renty lub świadczenia przedemerytalnego. Warto dodać także, że wypłata dodatkowej gotówki nie wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Zostanie przyznana z góry i pojawi się na koncie wraz z miesięcznym świadczeniem emerytalnym. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zostaną objęci jej zasięgiem.
Pełna kwota świadczenia wyniesie 1250,88 złotych brutto. Otrzymają ją tylko ci emeryci, których emerytura nie przekroczy 2900 złotych brutto, czyli 2415 złotych na rękę. Każdy senior z wyższym świadczeniem emerytalnym otrzyma "czternastkę" pomniejszoną o kwotę, która stanowi przekroczenie progu, np. jeśli nasza emerytura wynosi 3000 złotych brutto, świadczenie zostanie pomniejszone o 100 złotych.
Pełną kwotę „czternastki" otrzyma tylko część emerytów. A co zresztą? Tabela wypłacanych kwot wygląda następująco:
14. emerytura, tabela redakcja