Emerytura pomostowa to rodzaj wcześniejszej emerytury. Przyznawana jest osobom, które zajmowały się pracą o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach przez co najmniej 15 lat.
Emerytura pomostowa to świadczenie, które przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Warunkiem koniecznym do przyznania tego świadczenia jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Za pracę w szczególnych warunkach uznaje się prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze to zadania, których wykonanie może z wiekiem - na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej - stać się dla pracownika trudne i zagrażać bezpieczeństwu publicznemu.
O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby, które pracowały np. w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu. Przez prace w szczególnych warunkach rozumiemy m.in.:
Pracownicy, którzy chcą ubiegać się o emeryturę pomostową, muszą spełniać szereg warunków, aby otrzymać świadczenie.
Emerytura pomostowa zostanie przyznana pracownikowi, który:
Emerytura pomostowa wypłacana jest z Funduszu Emerytur Pomostowych. Składki na ten fundusz opłacają pracodawcy zatrudniający pracowników do wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Opłacanie tych składek za wszystkich pracowników jest obowiązkowe.
Wysokość tzw. pomostówki zależy od wysokości zgromadzonych składek. Aby obliczyć, ile pieniędzy otrzymamy, należy podzielić podstawę przez średnie dalsze trwanie życia ustalone na podstawie tablic średniego trwania życia.