Najniższa emerytura 2021 - ile wynosi? Nie każdy emeryt ją otrzyma

Najniższa emerytura 2021 - poznaj wyliczenia. Ta kwota nie przysługuje każdemu. Co należy spełnić, aby pobierać minimalne świadczenie? Poznaj dwa kluczowe warunki, z którymi muszą liczyć się emeryci.

W 2020 roku z najniższej emerytury korzystało około 230 tysięcy seniorów. Z dodatkowych wyliczeń wynika jednak, że wielu seniorów pobierało jeszcze niższe świadczenie - blisko 310 tysięcy osób. W celu uzyskania najniższej emerytury należy spełnić określone warunki. Jakie? 

Najniższa emerytura 2021 - poznaj jej kwotę i sposób wyliczenia

W tym roku najniższe świadczenie emerytalne równa się 1250,88 zł brutto. Oznacza to wzrost o 50 zł w porównaniu do 2020 roku. Taka zmiana objęła również wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty socjalnej oraz emerytury matczynej. Ile dokładnie pieniędzy trafia do portfela seniorów? Ostatecznie emeryci otrzymują 1066,24 złote. Jakie są z kolei prognozy dotyczące emerytury na przyszły rok?

Zobaczymy, jak będzie, będę walczył, żeby najniższa emerytura była wyższa. Może o 100 zł brutto. Zobaczymy też, co będzie w Nowym Ładzie, który ma zostać wkrótce ogłoszony – powiedział wiceminister Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem".

Najniższa emerytura 2021 - kto może na nią liczyć?

Finalna wysokość świadczenia emerytalnego zależy od od wysokości środków zgromadzonych na indywidualnych kontach ZUS i OFE. Kiedy emeryt przepracował określoną liczbę lat i jednocześnie nadal kapitał nie pozwala na wypłacenie najniżej emerytury to wówczas ZUS wyrównuje tę kwotę do aktualnie obowiązującej normy minimalnej emerytury. Należy podkreślić, że wiek uprawniający do emerytury w Polsce zależy od płci - w przypadku kobiet należy mieć ukończone 60 lat, zaś mężczyzn - 65 lat. Z kolei staż pracy powinien równać się kolejno 20 lat oraz 25. Okresy składkowe natomiast nie mogą wynosić więcej niż 1/3 całego okresu składkowego.

Więcej o: