Kto dostanie 500 plus dla seniora? Zastrzyk gotówki nie przysługuje każdemu

Kolejna pomoc finansowa dla seniorów oferowana przez Rząd to dobrze znane 500 plus. Tym razem nie trafi do rodzin, a do emerytów i rencistów. Świadczenie podobnie jak czternasta emerytura uzależnione jest od dochodów. Obowiązuje też zasada "złotówka za złotówkę".

Emeryci doczekają się kolejnego świadczenia, które już niedługo zasili ich portfele. Oprócz trzynastej i czternastej emerytury mogą spodziewać się dodatku 500 plus, który zostanie przyznawany regularnie, co miesiąc. To dodatkowe 500 złotych, które podobnie jak dodatek dla rodzin z dziećmi będzie wypłacany przez ZUS. Nie trafi on jednak do wszystkich seniorów. Projekt dotyczy wyłącznie emerytów i rencistów, którzy spełnią określone warunki. Ważne jest też złożenie podania o świadczenie, które nie jest przyznawane automatycznie. W przypadku przekroczenia progu finansowego kwota ulegnie zmianie.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

500 plus dla seniora. Kto otrzyma świadczenie?

O świadczenie 500 plus mogą się ubiegać emeryci i renciści, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat, lub też są niezdolni do samodzielnego życia. Liczy się zatem wiek, stan zdrowia ale to nie wszystko. Podobnie jak w przypadku czternastej emerytury ważny jest próg finansowy, którego nie można przekroczyć. W przypadku świadczenia 500 plus wynosi on równowartość najniższej emerytury. Kwota wynosi 1727,08 zł brutto. Osoby otrzymujące miesięcznie taką lub wyższą kwotę nie mogą pobrać świadczenia, część z nich otrzyma 500 plus z odliczeniem pewnej sumy. Wiąże się to z zasadą "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że odjęta będzie taka suma pieniędzy, o jaką senior przekroczy próg. 

Zmiana czasuZmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki

Wniosek o 500 plus dla seniora. W jaki sposób można go złożyć?

Wniosek należy złożyć w ZUS. Należy zrobić to osobiście, uprzednio uzupełniając wniosek na platformie internetowej przez profil zaufany. Dla osób które nie korzystają z Internetu istnieje możliwość uzupełnienia dokumentów osobiście w najbliższej placówce ZUS. Do wniosku należy dołączyć komplet dokumentów zawierających:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentację medyczną
  • inne dokumenty jak np. karta rehabilitacji leczniczej

Należy mieć ze sobą dowód osobisty, lub inny dokument potwierdzający ukończenie 75 roku życia.

Zdjęcie ilustracyjne: najniższa krajowaNajniższe wynagrodzenie 2022 - ile wynosi? Tyle zyskają Polacy w przyszłym roku

Kiedy 500 plus dla seniora? Zastrzyk gotówki już niedługo trafi na konta

Pierwsze 500 plus dla seniora zostanie najprawdopodobniej wypłacone już w listopadzie 2021 roku. Oznacza to, że przed Nowym Rokiem seniorzy otrzymają 500 plus oraz czternastą emeryturę.

Więcej o: