Wrześniowe zmiany w świadczeniach ZUS dla seniorów. "Ludziom żyje się gorzej"

Graniczne kwoty przychodu zmieniły się 1 września. Co to oznacza dla seniorów? Zmniejszenie lub nawet zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby pobierające rentę socjalną powinny szczególnie uważać. Z jakiego powodu?

Czego dotyczą wrześniowe zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Sytuacji finansowej emerytów oraz rencistów. Świadczenia, z których korzystają seniorzy zostaną pomniejszone, co jest skutkiem nowej granicy kwoty przychodu. Niektórzy spotkają się nawet z zawieszeniem wypłaty wsparcia. Czy każdy emeryt musi obawiać się o swój portfel? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Wrześniowe zmiany w świadczeniach ZUS dla seniorów - niektórzy spotkają się z zawieszeniem wypłaty

Na początku września zaszły zmiany dotyczące granicy przychodu. Pierwszy próg wynoszący 70% przeciętnego wynagrodzenia to kwota 3853,20 zł brutto. Emeryt korzystający z wyższego świadczenia, spotka się ze zredukowanym wsparciem. Drugi próg z kolei w wysokości 130% przeciętnej pensji to kwota 7155,90 zł. Seniorzy, którzy pobierają większe wsparcie, spotkają się z zawieszeniem wypłaty. Przedstawiciele najstarszej części społeczeństwa, którzy korzystają z renty socjalnej i otrzymują więcej niż 3853,20 zł, otrzymają potrąconą kwotę wsparcia. 

Wrześniowe zmiany w świadczeniach ZUS dla emerytów - kto może spać spokojnie?

Nowe limity będą obowiązywały przez najbliższe trzy miesiące: wrzesień, październik i listopad. Kolejne zmiany w tym zakresie wejdą w życie od 1 grudnia 2021 roku. Czy jednak każdy senior ma się czego obawiać. Wychodzi na to, że niektórzy emeryci nie odczują zmian. Kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat, nie muszą się martwić. Nowe limity nie wpłyną na ich sytuację finansową, więc mogą dorabiać bez ograniczeń. 

Więcej o: