14 emerytura 2021 kiedy wypłata? Seniorzy mają prawo być zniecierpliwieni

Komu przysługuje czternasta emerytura? To kolejne świadczenie dla seniorów, ale nie każdy z nich ma powód do radośći. Czternastka nie przysługuje każemu. Na jej wypłatę trzeba również poczekać. 14 emerytura 2021 kiedy wypłata? Zostanie wypłacona wraz z innym świadczeniem.

Emeryci już niedługo zasilą swoje konta dodatkową emeryturą. Mowa o czternastce, która podobnie jak trzynastka jest formą wsparcia finansowego dla seniorów. Trzynastka przysługuje każdemu emerytowi i wynosi równowartość najniższej emerytury. Jak jest w przypadku czternastki? Obowiązują pewne zasady, aby ją otrzymać. Jej wypłata nie nastąpi również od razu po złożeniu wniosku. Emeryci muszą poczekać. Dobra wiadomość jest taka, że czternasta emerytura będzie wypłacona wraz z innym świadczeniem. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Czternasta emerytura 2021. Nie każdy emeryt dostanie pieniądze

O ile trzynasta emerytura została przyznana bez progu dochodowego, o tyle czternasta emerytura nie należy się każdemu. Mogą ją otrzymać wyłącznie emeryci, których emerytura nie przekracza pewnej kwoty. Ich świadczenie podstawowe nie może przekroczyć 2,9 tys. zł brutto. Pieniądze dostaną też najbiedniejsi, czyli emeryci których staż pracy był na tyle krótki, że ich emerytura jest niższa niż świadczenie minimalne.

Ile wynosi czternasta emerytura? Niektórzy mogą być rozczarowani

Pełna wysokość czternastej emerytury to 1250,88 zł brutto, czyli ok. 1021 zł na rękę. Emeryci którzy dostają wyższe świadczenie nie dostaną równowartości swojej podstawowej emerytury. Nie oznacza to jednak, że osoby które przekroczą próg 2,9 tys. brutto pozostaną bez dodatkowej gotówki. Pieniądze po przekroczeniu progu będą przyznawane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę" czyli od czternastej emerytury zostanie odjęte tyle, o ile emeryt przekroczy próg. Niektórzy dostaną bardzo niewielką część.

14 emerytura 2021 kiedy wypłata? Te świadczenia zostaną przyznane równocześnie

Czternasta emerytura zgodnie z zapowiedziami Rządu trafi na konta seniorów jeszcze w tym roku. Pieniądze zostaną wypłacone razem z emeryturą listopadową. Oznacza to, że kolejność składanych wniosków nie ma znaczenia i w ogóle nie jest konieczne. Wypłata czternastych emerytur zostanie wypłacana z urzędu automatycznie. Emerytów czeka zatem zastrzyk gotówki tuż przed Bożym Narodzeniem.

Więcej o: