Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Nie każdy może liczyć na zastrzyk gotówki

Ponowne przeliczenie emerytury może spowodować podwyżkę dotychczasowego świadczenia. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie. Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Okazuje się, że może nie zostać przyjęty. Należy spełnić określone warunki, aby został rozpatrzony.

Emeryci niepokoją się o swoje dochody. Większość seniorów nie jest zadowolona z pieniędzy, które otrzymują i każde dodatkowe świadczenie jest dla nich dobrą informacją. W ostatnim czasie zrobiło się głośno o trzynastej i czternastej emeryturze, a także dodatku 500 plus dla seniora. Kolejnym sposobem na otrzymanie dodatkowych pieniędzy jest ponowne przeliczenie emerytury. W związku ze śmiertelnością m.in na COVID-19, oraz nowymi tablicami GUS dotyczącymi średniego dalszego trwania życia, niektóre świadczenia mogą zostać podwyższone. Niestety, nie wszystkie. Jak złożyć wniosek i komu się to opłaci?

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Czy można przeliczyć emeryturę? Nie każdemu się to opłaca

Emeryturę można przeliczyć samodzielnie za pomocą specjalnego kalkulatora emerytalnego. W Internecie można znaleźć wiele stron oferujących tą usługę za darmo. Jeśli jednak emerytowi zależy na przeliczeniu emerytury ponownie w ZUS-ie, musi uzyskać zgodę i złożyć wniosek. ZUS odrzuca większość z nich z jednego powodu. Emeryci, którzy pobierają emeryturę od dłuższego czasu nie mają co liczyć na podwyżkę świadczenia. Ponowne przeliczenie emerytur może być korzystne wyłącznie dla osób, które dopiero co osiągnęły wiek emerytalny i rozpoczęły pobieranie świadczenia. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjaśnia sytuację tymi słowami:

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)14 emerytura 2021 kiedy wypłata? Seniorzy mają prawo być zniecierpliwieni

Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Może nie zostać przyjęty

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury należy pobrać ze strony Internetowej ZUS po zalogowaniu się na profilu użytkownika, przez profil zaufany. Gotowy wniosek należy złożyć w najbliższej placówce ZUS, lub wysłać drogą elektroniczną. Link do wniosku znajduje się tutaj. Niestety, pracownicy ZUS ostrzegają, że często zostaje on odrzucony. Wnioski są bowiem coraz częściej składane przez osoby niepracujące, które figurują jako emeryci z tzw. starego systemu, oraz osoby niepracujące, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia. Wnioski są wtedy odrzucane.

zegar (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021. Kiedy przestawimy czas?

Dodatkowe świadczenia dla emerytów. Jak zyskać zastrzyk gotówki?

Dla emerytów, których ponowne przeliczenie emerytury nie obowiązuje pozostają inne świadczenia. Rząd oferuje pomoc w postaci 500 plus dla seniorów, czternastej emerytury i trzynastej emerytury. Część pieniędzy ze świadczeń trafi na ich konta jeszcze w listopadzie tego roku. 

Więcej o: