Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Seniorzy są zaskoczeni

Czy umów śmieciowych rzeczywiście powinniśmy się obawiać, jeśli chcemy liczyć w przyszłości na godną emeryturę? Wokół tego tematu jest coraz głośniej. Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Odpowiadamy.

Prawo do świadczenia emerytalnego nabywają kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po przekroczeniu 65 lat. Staż powinien wynosić kolejno 20 i 25 lat. Co bierze się pod uwagę przy ustalaniu podstawy emerytury? Istotna jest wysokość kwoty bazowej przypadającej na dzień zgłoszenia wniosku. To inaczej 100 proc. przeciętnej pensji, która pomniejszona jest o składki na ubezpieczenia społeczne. Co dzieje się w sytuacji, kiedy przez większość życia pracowaliśmy na podstawie umowy zlecenie? Poniżej odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Zobacz wideo Lista Plotka. Kuba Nowaczkiewicz. Fragment 2

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Sprawdź, czy jest się czego obawiać

To jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia, która podlega oskładkowaniu. Osoba, która nas zatrudniła reguluje opłaty związane z ubezpieczenie społecznym:

  • 0,40-3,60 proc. ubezpieczenia wypadkowego,
  • 19,52 proc. ubezpieczenia emerytalnego,
  • 8 proc. ubezpieczenia rentowego,
  • 9 proc. ubezpieczenia zdrowotnego.

W związku z tym umowa zlecenie wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego. Uwzględnianie są wówczas wszystkie okresy, kiedy płacona była składka emerytalna.

Loteria szczepionkowa (zdjęcie ilustracyjne) Loteria szczepionkowa: nagrody zostały wylosowane. Oto zwycięzcy

Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Staż pracy

Ta kwestia interesuje wielu Polaków, nie tylko tych z najstarszej grupy. W związku z tym, że umowy cywilnoprawne nie są regulowane przez Kodeks pracy to okres zatrudnienia na podstawie zlecenia nie wlicza się do stażu pracy. Dlaczego kwestia stażu jest tak istotna? Wpływa on bowiem na ilośc dni urlopowych oraz prawo do urlopu wychowawczego. Osoby z długim stażem mogą liczyć na więcej dni wolnych. 

Emerytury bez podatku. Sondaż: większość Polaków popiera pomysł PiS Jak złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Nie każdy otrzyma zastrzyk gotówki

Więcej o: