500 plus zmiany: w przyszłym roku świadczenia będą przyznawane inaczej

Podczas 36. posiedzenia Sejmu omówiono projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. W związku z tym zaplanowano pewne modyfikacje w kwestii świadczenia 500 plus. Co dokładnie zmieni się 1 stycznia 2022 roku?

Program "Rodzina 500 plus" pomógł już wielu Polakom wyjść z ciężkiej sytuacji finansowej. Blisko sześć i pół miliona dzieci skorzystało już z tej formy pomocy od 2016 roku. 500 zł przypada na jedno dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Dochód rodziców nie ma znaczenia przy przyznawaniu tego typu świadczenia. Jakich zmian możemy się spodziewać od przyszłego roku?

Zobacz wideo Ekipa bawiła się na urodzinach Wersow za konsolą

500 plus zmiany: świadczenie będzie wypłacane nieco inaczej

Świadczenie 500 plus będzie od przyszłego roku wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory to zadanie leżało po stronie samorządów. Chętne rodziny będą musiały złożyć wniosek wyłącznie w formie online, czyli za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej. Osoby, które nie mają takiej możliwości, będą mogły liczyć na wsparcie pracownika ZUS. Wypłata środków przyjdzie na podany numer konta, nie w gotówce. Nowelizacja ma zmniejszyć koszty wynikające z obsługi przyznawanych opłat. W ubiegłym roku sięgały one 326 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma otrzymać jedną dziesiątą tej kwoty za obsługę "Rodzina 500 plus".

14. emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Czy umowa zlecenie wlicza się do emerytury? Seniorzy są zaskoczeni

500 plus zmiany: sytuacja w samorządach

Czy taka zmiana spowoduje wysyp zwolnień w samorządach? Obsługą programu 500 plus zajmowało się około 12 tysięcy pracowników samorządowych. W obliczu modyfikacji, które wejdą w życie od stycznia, tym osobom grozi zwolnienie. Zatrudnieni mogą liczyć na odprawę zgodnie z Kodeksem pracy. Pracownicy ci zajmują się także obsługą innych świadczeń dla rodzin, dlatego też do masowych zwolnień nie dojdzie.

DLOSZJakie czeka nas minimalne wynagrodzenie w 2022 roku? Nie każdy dostanie podwyżkę

Więcej o: