NFZ zwraca część kosztów poniesionych przy zakupie okularów korekcyjnych. Kwota może szokować

Jeśli nosisz okulary korekcyjne to z pewnością ucieszy cię informacja o dofinansowaniu. NFZ pokryje część ceny, którą zapłacisz za swoje okulary. Kwota dofinansowania nie dla wszystkich będzie jednak satysfakcjonująca. Sprawdź jak otrzymać pieniądze i ile możesz zyskać.

Okulary korekcyjne to koszt od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy. Wszystko zależy od wady wzroku, rodzaju szkieł i oprawek. Osoby, które cierpią na wadę wzroku muszą często zmieniać okulary, zwłaszcza jeśli wada ulega pogorszeniu. NFZ oferuje pomoc w takich sytuacjach. Można otrzymać dofinansowanie, które pozwoli na pokrycie części kosztów. Takie dofinansowanie można dostać również z miejsca pracy, zwłaszcza jeśli praca odbywa się przed komputerem. Ile pieniędzy oferuje NFZ i jak dużą część kosztów pokrywa? Kwota dla wielu może okazać się dużym zaskoczeniem. 

Zobacz wideo Sposób na zaparowane okulary i domowy płyn do dezynfekcji. Jak radzić sobie z pandemią?

NFZ zwróci pieniądze za okulary? Dobra wiadomość dla osób z wadą wzroku

Na dofinansowanie mogą liczyć osoby z wadą wzroku. To podstawowy warunek, który należy spełnić aby otrzymać częściowy zwrot kosztów. Są jednak również inne wymogi, aby otrzymać pomoc finansową. Na początku trzeba udać się na wizytę do lekarza okulisty, aby otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, a następnie udać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, aby otrzymać potwierdzenie uprawnienia do zaopatrzenia wnioskowanym wyrobem medycznym. Z takim dokumentem można wybrać się do określonego salonu optycznego, aby uzyskać ulgę. Koniecznym jest, aby optyk którego wybierzesz miał podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ile pieniędzy można dostać w ramach dofinansowania do okularów? Kwota zaskakuje

Dofinansowanie do okularów korekcyjnych to dobra wiadomość dla osób, które borykają się z wadą wzroku. Szkła i oprawki to dla wielu duży wydatek, dlatego w tym przypadku liczy się każdy grosz. Jakie są kwoty dofinansowania? Gov.pl opublikował specjalną tabelę, która pokazuje konkretne kwoty, zależnie od rodzaju okularów, których potrzebujemy. Ma na to wpływ m.in wada wzroku. Przykładowo, soczewka korekcyjna okularowa do bliży i soczewka korekcyjna okularowa do dali, to dofinansowanie rzędu między 25, a 50 złotych. Znaczenie ma także wiek osoby noszącej okulary. Inne dofinansowanie dostaną dorośli i dzieci.

Czy dofinansowanie dla osób z wadą wzroku dotyczy tylko okularów? Jest dobra wiadomość

Okazuje się, że dofinansowanie dla osób z wadą wzroku nie dotyczy tylko okularów. O dodatkowe pieniądze mogą ubiegać się osoby korzystające z lupy, monokla, lub soczewek. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe twarde mogą liczyć nawet na dodatkowe 500 złotych dofinansowania. W przypadku lupy jest to dodatek 80 złotych, a w przypadku monookularu nawet 350 złotych. 

Więcej o: