Emeryci mogą spodziewać się dodatkowej gotówki. Już niedługo otrzymają 500 plus dla seniora, a także czternastą emeryturę. Pieniądze trafią na ich konta jeszcze w tym roku. Kiedy dokładnie? Konieczne jest, aby złożyć jeden z wniosków w odpowiednim terminie. Ważny jest czas, ponieważ decyduje o kolejności przyznawanych świadczeń. To ostatni moment, żeby dopełnić obowiązków i dostać pieniądze. Nie wszyscy seniorzy otrzymają czternastą emeryturę. Niektórzy nie spełnią wymagań, od których zależy wypłata świadczenia. Sprawdź czy i kiedy możesz je otrzymać.
Aby otrzymać czternastą emeryturę nie jest potrzebny wniosek. Tak jak trzynasta emerytura - jest ona wypłacana z urzędu to oznacza, że wpłynie na konto razem z emeryturą z danego miesiąca. Ważny jest natomiast inny wniosek, który może wpłynąć na termin wypłat. Chodzi o wniosek o emeryturę. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, a jeszcze nie złożyły wniosku o emeryturę, mogą dostać świadczenie z opóźnieniem. Najlepiej złożyć go do końca października. W ten sposób "świeży" emeryt otrzyma pieniądze wraz z osobami, które pobierają świadczenie już od jakiegoś czasu. Jeśli nie wypełnimy wniosku i nie będziemy figurować w systemie, jako emeryt - dodatkowe pieniądze mogą nas ominąć.
Zgodnie z obietnicami Rządu, pieniądze trafią na konta emerytów jeszcze w tym roku. Będą wypłacane razem z emeryturą listopadową, a więc jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. W podobnym terminie zostanie też wypłacone 500 plus dla seniora. Świadczenie jest możliwe tylko w tym roku i jest jednorazowe.
Czternasta emerytura działa na nieco innych zasadach, niż "trzynastka" którą wypłacano jeszcze niedawno. Trzynasta emerytura przysługiwała każdemu bez względu na dochód. Czternasta emerytura przysługuje jedynie tym emerytom, których dochód nie przekracza 2900 złotych. Jeśli kwota zostanie przekroczona, obowiązuje zasada "złotówkę za złotówkę". Kwota czternastki będzie pomniejszona o przekroczone pieniądze. Są jednak osoby, które nie dostaną czternastej emerytury w ogóle. Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).