500 plus dla seniora. Kto może się ubiegać o dodatkową gotówkę? Nie wszyscy dostaną taką możliwość

500 plus dla seniora to nowe świadczenie, które mogą otrzymać emeryci powyżej 75 roku życia. Okazuje się jednak, że wiek nie jest jedynym warunkiem. O czym powinniśmy pamiętać, składając wniosek?

500 plus to jeden z głównych tematów społeczeństwa. I choć do tej pory świadczenie było kojarzone przede wszystkim z kwestią rodzinną, w tym roku zostanie udostępnione także seniorom. Jednak nie każdy emeryt będzie miał możliwość uzyskania dodatkowej gotówki. Trzeba będzie spełnić pewne warunki, które nas do tego uprawomocnią. Jednym z kryterium będzie wysokość dochodów.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

500 plus dla seniora. Kto może ubiegać się o nowe świadczenie?

Oczywiście, jak większość świadczeń, również i 500 plus dla seniora podlega pewnym warunkom. Pierwsze i najważniejsze kryterium dotyczy stanu zdrowia osoby wnioskującej o dodatkową gotówkę. Mogą się o nią ubiegać emeryci pobierający zasiłek pielęgnacyjny, którzy mają ukończone 75 lat lub są niezdolni do samodzielnej egzystencji.

Kolejnym kryterium jest kwestia dochodów. Aby móc otrzymać 500 złotych od państwa, nasze „zarobki" nie mogą przekraczać 1727,08 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że owa kwota nie obejmuje świadczenia pielęgnacyjnego i renty. Wszyscy emeryci, których świadczenie emerytalne przekracza owy próg, wciąż mogą liczyć na możliwość otrzymania 500 plus, jednak jego kwota zostanie pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę".

Naukowcy zapowiadają trzykrotny wzrost przypadków demencji (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura po mężu - komu przysługuje? Jest haczyk. Polacy czuje się okradzeni

500 plus dla seniora. Jak złożyć wniosek?

Pierwsze wypłaty 500 plus dla seniora przewiduje się już w listopadzie 2021. Jednak aby je otrzymać, niezbędne okaże się złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Możemy to zrobić osobiście w placówce lub poprzez PUE ZUS, wykorzystując Profil Zaufany. W załącznikach powinny także pojawić się dokumenty, potwierdzające stan zdrowia i wysokość dochodów:

  • wniosek, który znajdziesz na stronie ZUS-u,
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • dokumentacja medyczna,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku, np. dokumentacja z lecznicy, rehabilitacyjnej.
Więcej o: