Czy małżeństwo musi spisać się oddzielnie? Upewnij się, aby uniknąć kary za brak spisu

Spis powszechny 2021 jest obowiązkowy. Dotyczy wszystkich osób zamieszkujących na terenie Polski. Czy to oznacza, że każdy musi spisać się indywidualnie? Istnieją pewne wyjątki. Sprawdź, czy małżeństwo musi spisać się oddzielnie, aby uniknąć kary. Zostało niewiele czasu!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się pierwszego kwietnia 2021 roku. Nie będzie trwał jednak wiecznie. To już ostatni moment, aby wziąć w nim udział. Spisać można się samodzielnie na stronie Internetowej https://spis.gov.pl/. W wyjątkowych przypadkach ma miejsce spis uzupełniający, który odbywa się za pomocą rachmistrza. Z założenia każdy musi spisać się indywidualnie, ale czy na pewno? Spis powszechny dotyczy mieszkańców jednego domu. Jak zatem wygląda sytuacja w przypadku małżeństw? Zapoznaj się z przepisami, aby uniknąć kary w przypadku braku spisu. 

Zobacz wideo Czy rząd ma pomysł na ochronę zdrowia? Maksymowicz: ja myślę, że chcą przeczekać

Czy Spis Powszechny 2021 jest obowiązkowy? Rząd przewidział kary za brak spisu

Zgodnie z rozporządzeniem Rządu, udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Dodatkowo tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Kara grozi również za podanie fałszywych danych w formularzu. W przypadku braku poszczególnych danych, będą one uzupełniane w drodze uzupełniającej poprzez rachmistrza, który będzie kontaktował się telefonicznie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej 22 279 99 99.

Niezawodne sposoby na zaparowane okna w domu Jak przestawić okna na tryb zimowy? Ten zabieg pomoże ci zaoszczędzić pieniądze

Do kiedy można się spisać? To już ostatni moment na udział w Spisie Powszechnym

Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i trwa tylko do 30 września. To ostatni moment aby wziąć udział w spisie. Upewnij się, czy wszystkie dane w formularzu zostały uzupełnione poprawnie i czy zostali uwzględnieni wszyscy mieszkańcy, a także członkowie rodziny zamieszkali pod danym adresem.

Ławeczki na cemntarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy mają być usunięte. Dotyczy to sektora VIII i okolic kolumbarium. Nie tylko seniorzy bronią ławek. - Są potrzebne - mówią. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy? Świadczenie nie pokryje kosztów pogrzebu

Czy małżeństwo musi spisać się oddzielnie? To wyjątkowa sytuacja

W przypadku małżeństw sytuacja jest nieco inna. Okazuje się, że małżonkowie nie mają obowiązku aby spisać się indywidualnie, ale mają taką możliwość. Wystarczy, że jeden z małżonków weźmie udział w spisie. Można zatem można wypełnić formularz za współmałżonka (za jego zgodą). Taka osoba, w świetle przepisów ustawy o NSP, dopełniła obowiązku spisowego. Jeśli jednak osoba spisana przez inną osobę chce samodzielnie uzupełnić formularz spisowy, nie ma przeciwwskazań, aby mogła tego dokonać.

Więcej o: