Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się pierwszego kwietnia 2021 roku. Nie będzie trwał jednak wiecznie. To już ostatni moment, aby wziąć w nim udział. Spisać można się samodzielnie na stronie Internetowej https://spis.gov.pl/. W wyjątkowych przypadkach ma miejsce spis uzupełniający, który odbywa się za pomocą rachmistrza. Z założenia każdy musi spisać się indywidualnie, ale czy na pewno? Spis powszechny dotyczy mieszkańców jednego domu. Jak zatem wygląda sytuacja w przypadku małżeństw? Zapoznaj się z przepisami, aby uniknąć kary w przypadku braku spisu.
Zgodnie z rozporządzeniem Rządu, udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Dodatkowo tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Kara grozi również za podanie fałszywych danych w formularzu. W przypadku braku poszczególnych danych, będą one uzupełniane w drodze uzupełniającej poprzez rachmistrza, który będzie kontaktował się telefonicznie z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej 22 279 99 99.
Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i trwa tylko do 30 września. To ostatni moment aby wziąć udział w spisie. Upewnij się, czy wszystkie dane w formularzu zostały uzupełnione poprawnie i czy zostali uwzględnieni wszyscy mieszkańcy, a także członkowie rodziny zamieszkali pod danym adresem.
W przypadku małżeństw sytuacja jest nieco inna. Okazuje się, że małżonkowie nie mają obowiązku aby spisać się indywidualnie, ale mają taką możliwość. Wystarczy, że jeden z małżonków weźmie udział w spisie. Można zatem można wypełnić formularz za współmałżonka (za jego zgodą). Taka osoba, w świetle przepisów ustawy o NSP, dopełniła obowiązku spisowego. Jeśli jednak osoba spisana przez inną osobę chce samodzielnie uzupełnić formularz spisowy, nie ma przeciwwskazań, aby mogła tego dokonać.