Czternasta emerytura kiedy wypłata? Nowi emeryci mogą nie dostać świadczenia

Czternasta emerytura już niedługo pojawi się na kontach seniorów. Niestety, nie każdy dostanie świadczenie. Liczy się m.in dochód i wiek. Czy trzeba złożyć wniosek o 14 emeryturę? Okazuje się, że niektórzy muszą. Sprawdź, jakie warunki spełnić aby otrzymać świadczenie.

Świadczenie dla emerytów trafi na ich konta już niedługo. Czternasta emerytura, bo o niej mowa to dodatkowe świadczenie, które ma na celu poprawę sytuacji finansowej wielu seniorów. Nie każdy może liczyć na zastrzyk gotówki. To świadczenie jest przyznawane na określonych warunkach, które należy spełnić. Liczy się m.in dochód seniora. Jeśli przekroczy dany próg, to nie otrzyma dodatkowych pieniędzy. Na zupełnie innych zasadach przyznawana jest tzw. trzynastka. Pieniądze trafiały do emerytów bez względu na dochód, automatycznie. Czy aby otrzymać czternastą emeryturę potrzebne jest składanie wniosku? Dopełnij obowiązków, aby świadczenie cię nie ominęło. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Czy trzeba składać wniosek o czternastą emeryturę? Są wyjątki

Czternasta emerytura wynosi 1022,88 zł i jest uzależniona od dochodu emeryta. Obowiązuje próg, którego nie można przekroczyć. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł. Składanie wniosku nie jest konieczne, a emerytura jest wypłacana "z urzędu" razem z emeryturą podstawową. Są jednak wyjątki, dla których składanie wniosku może okazać się obowiązkowe. Mowa o emerytach, którzy dopiero osiągnęli wiek emerytalny. Muszą pospieszyć się ze składaniem wniosku o emeryturę, aby załapać się również na to świadczenie. Tylko osoby, które złożą wniosek o emeryturę przed 31 października 2021 r., dostaną dodatkowe pieniądze. Listopadowi emeryci nie otrzymają świadczenia. 

Kiedy wypłata 14 emerytury? Pieniądze możliwe jeszcze w tym roku

Czternasta emerytura jest wypłacana "z urzędu" razem z emeryturą listopadową. Oznacza to, że podstawowa emerytura listopadowa zwiększona o ponad 1000 złotych trafi na konto emerytów jeszcze przed świętami. Data jest uzależniona od dnia, kiedy zwykle dany emeryt otrzymuje świadczenie. 

Świadczenia dla seniorów 2021. O co mogą wnioskować emeryci?

Rząd proponuje kolejne świadczenia dla seniorów, które zyskują aprobatę wielu emerytów. Pieniądze przysługują zazwyczaj tym osobom, które są w szczególnej sytuacji i mają najniższe dochody. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć m.in emeryci i renciści, którzy pobierają zasiłek pielęgnacyjny i mają ukończone 75 lat lub też są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Dla tych osób przewidziane jest 500 plus, wypłacane regularnie co miesiąc. Emeryci mogą ubiegać się też o dodatek kombatancki. 

Więcej o: