Waloryzacja emerytur 2022. Kwoty będą rekordowe. Ile wyniesie świadczenie?

Waloryzacja emerytur 2022. Zapowiada się podniesienie wysokości świadczeń emerytalnych od 100 do nawet 400 złotych. Dlaczego? I czy rzeczywiście mamy powód do radości?

Temat emerytur ciąg dalszy. Tym razem na tapet weźmiemy kwestię waloryzacji emerytur w 2022 roku. Okazuje się, że ze względu na inflację oraz wzrost minimalnego wynagrodzenia może doprowadzić do 7,4-procentowej waloryzacji emerytur. Oznaczałoby to, że kwota świadczeń emerytalnych może wzrosnąć od 100 do nawet 400 złotych. Czy czekają nas dalsze zmiany?

Waloryzacja emerytur 2022. Ile pieniędzy zyskamy?

Inflacja bije swoje własne rekordy. Dlaczego? Wszystko związane jest z wysoką waloryzacją emerytur i rent, która zapowiada się już na przyszły rok. Sama waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia emerytalnego przez wskaźnik waloryzacji, który z kolei obliczamy poprzez dodanie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku poprzednim do 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Tak, jak wspomnieliśmy, wysokości emerytur mogą wzrosnąć nawet o 400 złotych.

Najwięcej zyskają bogatsi emeryci, na których konta z ZUS może wpływać miesięcznie nawet o 400 czy 500 zł więcej - pisze „SuperExperss"

Emeryci dostaną w tym roku także sporo dodatków do emerytury. Warto przypomnieć o tzw. „trzynastce" oraz „czternastce". Wprowadzono także m.in. 500 plus dla seniora. No i oczywiście nie zapominajmy o tym, że w przyszłym roku ma wzrosnąć kwota wolna od podatku. Ale każdy medal ma swoje dwie strony, Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o wzrost cen - czy dalej podwyżki prezentują się tak obiecująco? Wątpliwe. 

 Waloryzacja emerytur 2022 - tabela. O ile wzrosną świadczenia emerytalne? 

Przed nami zapowiedź największej podwyżki emerytur od 12 lat. Co to w praktyce oznacza? Wszystko pozostaje w kwestiach indywidualnych. Tabela prezentuje się następująco: 

Waloryzacja emerytur 2022Waloryzacja emerytur 2022 redakcja