Coraz większa liczba seniorów niepokoi się swoimi finansami. W wielu przypadkach wysokość świadczenia emerytalnego nie jest wystarczająca, aby żyć. Każda możliwość oznaczająca otrzymanie dodatkowej gotówki napawa emerytów nadzieją. Nie inaczej jest przy ponownym przeliczeniu emerytury - mnóstwo seniorów liczy na podwyższenie świadczenia. Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe.
Ten rodzaj świadczenia można wyliczyć korzystając ze specjalnego kalkulatora emerytalnego. Dostępny jest on za darmo w internecie. Jeśli aktualna wysokość emerytury nie satysfakcjonuje seniora to można złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie w ZUS-ie. Niestety można spotkać się z odmową. W jakiej sytuacji? Emeryci, którzy korzystają z emerytury od dłuższego czasu nie mają co liczyć na podwyżkę świadczenia. Nie mogą wówczas skorzystać nowych tablic GUS-u dotyczących średniego dalszego trwania życia. Na ponowne przeliczenie świadczenia mogą liczyć seniorzy, którzy dopiero co osiągnęli wiek emerytalny i rozpoczęli pobieranie emerytury. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjaśnia:
Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń
Osoby, które są zainteresowane ponownym przeliczeniem świadczenia mogą skorzystać z wniosku ERPO, link znajduje się tutaj. Pracownicy ZUS-u podkreślają, takie dokumenty często spotykają się z odrzuceniem. Dzieje się tak na przykład, kiedy wnioskodawca to osoba niepracująca i zaliczana do starego systemu emerytur. Niektórym jednak udaje się zyskać na przeliczeniu, o czym świadczy komentarz jednej z naszych czytelniczek:
Ja zyskałam na przeliczeniu 780 zł, doliczone mam pieniądze ze subkonta