Ponowne przeliczenie emerytury 2021. "Ja zyskałam na przeliczeniu 780 zł"

Ponowne przeliczenie emerytury 2021 - informacje. Złożenie wniosku w tej sprawie może przynieść korzyści, ale jak się okazuje - tylko dla wybranych. Taki dokument w niektórych przypadkach nie zostanie rozpatrzony.

Coraz większa liczba seniorów niepokoi się swoimi finansami. W wielu przypadkach wysokość świadczenia emerytalnego nie jest wystarczająca, aby żyć. Każda możliwość oznaczająca otrzymanie dodatkowej gotówki napawa emerytów nadzieją. Nie inaczej jest przy ponownym przeliczeniu emerytury - mnóstwo seniorów liczy na podwyższenie świadczenia. Niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Ponowne przeliczenie emerytury 2021 - nie każdemu opłaca się ten krok

Ten rodzaj świadczenia można wyliczyć korzystając ze specjalnego kalkulatora emerytalnego. Dostępny jest on za darmo w internecie. Jeśli aktualna wysokość emerytury nie satysfakcjonuje seniora to można złożyć wniosek o jej ponowne przeliczenie w ZUS-ie. Niestety można spotkać się z odmową. W jakiej sytuacji? Emeryci, którzy korzystają z emerytury od dłuższego czasu nie mają co liczyć na podwyżkę świadczenia. Nie mogą wówczas skorzystać nowych tablic GUS-u dotyczących średniego dalszego trwania życia. Na ponowne przeliczenie świadczenia mogą liczyć seniorzy, którzy dopiero co osiągnęli wiek emerytalny i rozpoczęli pobieranie emerytury. Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wyjaśnia:

Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń

Ponowne przeliczenie emerytury 2021 - wniosek

Osoby, które są zainteresowane ponownym przeliczeniem świadczenia mogą skorzystać z wniosku ERPO, link znajduje się tutaj.  Pracownicy ZUS-u podkreślają, takie dokumenty często spotykają się z odrzuceniem. Dzieje się tak na przykład, kiedy wnioskodawca to osoba niepracująca i zaliczana do starego systemu emerytur. Niektórym jednak udaje się zyskać na przeliczeniu, o czym świadczy komentarz jednej z naszych czytelniczek:

Ja zyskałam na przeliczeniu 780 zł, doliczone mam pieniądze ze subkonta
Więcej o: