Jakie będzie najniższe wynagrodzenie 2022? Pensja wzrośnie nawet o kilkaset złotych

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie. Rząd zapowiedział zmiany, które wejdą w życie już w 2022 roku. Kto może spodziewać się podwyżki? Wzrośnie stawka godzinowa, a więc wiele osób może spodziewać się wypłaty większej nawet o kilkaset złotych. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

Rada Ministrów zadeklarowała podwyższenie świadczenia minimalnego. Będzie to miało miejsce już na początku 2022 roku. Wielu obywateli ma powód do radości. Ich wypłata miesięczna może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Ile będzie wynosić stawka godzinowa i kto otrzyma podwyżkę wynagrodzenia? Ustawa uwzględnia jedynie osoby o najniższych zarobkach. Zmiana może być dla wielu osób naprawdę duża. Według danych, które widnieją na oficjalnej stronie gov.pl, minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe o 7,5 proc. w stosunku do najniższej płacy, która obowiązuje w 2021 r. Ile wyniesie?

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Kto może spodziewać się podwyżki? Wzrost minimalnego wynagrodzenia już w 2022r.

Podwyżka płacy minimalnej dotyczy osób, które zarabiają najniższą krajową. Zmiana będzie dotyczyć 2,2 mln Polaków. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów stawka godzinowa zawarta na umowie ulegnie zmianie. 

O ile wzrośnie wynagrodzenie minimalne 2022? Podwyżka nawet o kilkaset złotych

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. mówi o tym, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku będzie wyższe o 7,5 proc. niż dotychczas. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 brutto, a najniższa stawka godzinowa 18,3 zł brutto. Reforma ma podwyższyć stawkę godzinową do 19,70 złotych. Zatem minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 roku będzie wynosić 3010 zł, co daje o 210 złotych więcej niż w 2021 roku. W Polsce płacę minimalną otrzymuje ok. 2,4 mln osób.

Od kiedy wzrośnie najniższe wynagrodzenie 2022? Podwyżka możliwa już niedługo

Termin wzrostu płacy minimalnej jest równoznaczny z rozpoczęciem nowego roku. Rozporządzenie wejdzie w życie wraz z 1 stycznia 2022 r. i od tego momentu możemy spodziewać się podwyżki.

Więcej o: