Żyjąc w świecie państwowego absurdu, można by pomyśleć, że nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć. Tymczasem okazuje się, że życie jest pełne niespodzianek. Najniższa emerytura w Polsce w 2020 roku wynosiła jedynie 3 grosze. Jak to możliwe? I czy taki stan rzeczy jest w ogóle zgodny z prawem?
Chyba wszyscy zadajemy sobie to pytanie – czy to zgodne z prawem? Niestety tak niskie świadczenie emerytalne zwykle dotyczy tych osób, które nie opłacały składek na ubezpieczenie, a ich praca ograniczała się do zaledwie kilku dni spędzonych w szarej strefie. O takim stanie rzeczy poinformowała jeszcze w marcu prof. Gertruda Uścińska, pełniąca funkcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Dla porównania w marcu 2020 r. emeryturę poniżej minimum otrzymywało 333 tys. osób, co oznacza wzrost w ciągu roku o 32 tys. Natomiast jeszcze 10 lat temu problem emerytur niższych niż minimalne dotyczył zaledwie 24 tys. osób. Od roku 2011 liczba emerytów pozbawionych ustawowo zagwarantowanej kwoty świadczenia zwiększyła się aż 15-krotnie. W stosunku do roku 2015 jest to wzrost ponad 3-krotny – mówią przedstawiciele FPP
Jak podaje ZUS, przeszło osiem milionów emerytów pobiera świadczenie emerytalne, którego wysokość jest niższa od minimalnej. Od 1 marca 2021 najniższa emerytura wynosi 12250,88 złotych brutto, co stanowi 50,88 złotych więcej niż w roku poprzednim. Jednak o tę podwyżkę mogły się ubiegać tylko ci seniorzy, którzy posiadali wymagany staż ubezpieczeniowy, który obejmował staż składkowy i nieskładkowy wysokości co najmniej od 20 do 25 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Uścińska podnosi pomysł likwidacji emerytur groszowych:
Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie. Obecnie wystarczy pracować jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie. Proponujemy, aby prawo do emerytury przysługiwało po przepracowaniu konkretnego okresu, jak to jest w wielu krajach UE, np. 5, 10 czy 15 lat lub po uzbieraniu określonej kwoty kapitału emerytalnego. Proponujemy również zachować prawa już nabyte, nawet do tej najniższej emerytury w wysokości 2 groszy, którą obsługujemy.