14. emerytura 2021. Kiedy wypłata? Niektórzy dostaną pieniądze z dużym opóźnieniem

Kiedy będzie wypłacona 14. emerytura? Zgodnie z zapowiedziami, ma pojawić się na kontach seniorów już w tym roku. Niektórzy jednak otrzymają ją ze sporym opóźnieniem. Dlaczego?

Emeryci w tym roku mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. Oprócz „trzynastki", która pojawiła się na ich kontach już jakiś czas temu, oraz 500 plus otrzymają także 14. emeryturę. Pieniądze mają do nich trafić jeszcze w tym roku. W tym przypadku jednak wysokość świadczenia będzie zależna od kwestii otrzymywanych dochodów, a niektórzy wcale nie otrzymają wsparcia. Dlaczego?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura 2021 – wniosek. Kto otrzyma świadczenie?

W odróżnieniu od 13. emerytury pełna „czternastka" nie przysługuje wszystkim emerytom. Niektórzy otrzymają świadczenie w niższej kwocie. Wszystko będzie zależało od dochodu, który nie może przekraczać 2900 złotych brutto. Jeśli jednak nasze miesięczne świadczenie emerytalne będzie większe niż wyznaczony próg, wysokość 14. emerytury zostanie zmniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę". Okazuje się jednak, że istnieje także grupa emerytów, która wcale nie otrzyma szansy na dodatkową gotówkę. Ich liczba będzie sięgała ok. 500 tysięcy osób, które pobierają najwyższe świadczenie wysokości ponad 4,2 tysiące złotych.

14. emerytura nie wymaga składania wniosku. Jest ona przyznawana z urzędu i pojawi się na naszych kontach wraz z miesięczną emeryturą. Warto jednak wziąć pod uwagę inną ważną kwestię. Otóż chodzi o wniosek dotyczący przejścia na emeryturę. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny i wciąż zwlekają z załatwieniem formalności, mogą otrzymać świadczenie ze sporym opóźnieniem.

Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura?

Zgodnie z zapowiedzią rządu „czternastka" ma pojawić się na kontach emerytów już w listopadzie, czyli przed świętami Bożego Narodzenia. W tym czasie zostanie wypłacone także 500 plus dla seniora.

Więcej o: