Ile można dorobić do emerytury 2021? Poznaj aktualne limity

Dla wielu seniorów wysokość pobieranego świadczenia emerytalnego nie jest wystarczająca, dlatego też decydują się na znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją pewne limity, których należy przestrzegać. Ile można dorobić do emerytury?

Limit dorabiania do emerytury zmienia się w każdym roku. We wrześniu jest on niższy. Z czego to wynika? Przeciętna pensja przypadająca na miesiąc za II kwartał jest co roku niższa od tego z pierwszego kwartału, kiedy to wypłacane są "trzynastki" oraz premie roczne. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale pensja ta była równa 5681,56 zł, a w drugim spadła o 177,07 zł. W związku z tym limity dorabiania również spadają, gdyż są zależne od średniej krajowej

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Ile można dorobić do emerytury i co się dzieje po przekroczeniu tego progu?

Renciści i emeryci powinni spojrzeć na swoje finanse. Szczególnie ci, którzy są przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Wynosi on w przypadku kobiet 60 lat, a u mężczyzn - 65. Po przekroczeniu tej granicy dorabianie nie ma żadnego limitu. Nowy, pierwszy próg w kwestii dorabiania, obowiązujący od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 wynosi 3853,20 zł brutto, czyli 70% przeciętnej pensji. Co w sytuacji, kiedy senior zarobi więcej? Wypłata pobieranego świadczenia zostanie zredukowana. Drugi próg z kolei to kwota 7155,90 zł. Przekroczenie tej granicy oznacza zawieszenie wypłaty w danym miesiącu.

Ile można dorobić do emerytury? Renta socjalna

Osoby korzystające z renty socjalnej powinny uważać. Iwona Kowalska-Matis, czyli regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku zaznacza:

Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg czyli 3853,20 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości
Więcej o: