Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ruszył 1 kwietnia. Od tego czasu do 15 września spisało się około 80 proc. Polaków, z czego około 40 proc. zrobiło to przez internet - poinformował serwis prawo.pl. Udział w spisie można wziąć tylko do 30 września 2021 roku i jest obowiązkowy dla wszystkich osób mieszkających stale lub czasowo, na terenie Polski.
Główny Urząd Statystyczny organizuje noc spisową dla zapracowanych. W najbliższą sobotę - 25.09.2021 - punkty spisowe oraz infolinia będą czynne do godz. 24.00.
Lista punktów spisowych, które będą otwarte dłużej w tę sobotę dostępna jest na stronie: https://spis.gov.pl/noc_spisowa/.
Czy udział w spisie jest obowiązkowy? Odpowiedź brzmi: tak. Obowiązkowi spisowemu podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
W tym roku po raz pierwszy w historii spis powszechny odbywa się przez internet. Jest to główna forma zbierania danych od respondentów. Aby wziąć udział w spisie ludności, wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i przejść do aplikacji spisowej. Po zalogowaniu się masz 14 dni na samospis.
Osoby, które nie dokonały samospisu przez internet, mogą spodziewać się telefonu od rachmistrza. Warto wiedzieć, że odebranie telefonu od rachmistrza obliguje cię do udzielenia odpowiedzi na pytania spisowe. Nie wykręcisz się mówieniem, że spiszesz się przez internet. Z chwilą, gdy rachmistrz nawiąże z tobą kontakt, kończy się czas na samodzielne spisanie się. Rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.
Jeśli masz problem z wypełnieniem formularza, możesz zadzwonić na infolinię spisową. Infolinia działa od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00 - 18:00, a w sobotę 25 września do godz. 24.00. Numer infolinii to: 22 279 99 99.