Świadczenie przedemerytalne, znane także jako zasiłek przedemerytalny, to forma wsparcia dla wszystkich, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, ale ze względów niezależnych od nich samych, nie są w stanie podjąć zatrudnienia. Aby otrzymać dodatkowe wsparcie, niezbędne okaże się spełnienie kilku bardzo istotnych warunków. Kiedy możemy skorzystać z takiej formy pomocy?
Świadczenie przedemerytalne regulowane jest przez mnóstwo bardzo konkretnych warunków. Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, obowiązuje osoby zbliżające się do wieku emerytalnego, które nie są w stanie podjąć kolejnej pracy ze względu na wiek czy stan zdrowia. W tym roku jego wysokość jest równa 1140,99 złotych brutto, czyli 1035,68 złotych netto. Warunki, które regulują świadczenie przedemerytalne, możemy podzielić na dwie kategorie: warunki wspólne oraz warunki indywidualne.
Świadczenie przedemerytalne dedykowane jest osobom, które:
Gdy już ustalimy, że spełniamy warunki wspólne, musimy zastanowić się jeszcze nad warunkami indywidualnymi. Okazuje się bowiem, że bez nich nie uda nam się przebrnąć przez pozytywne rozpatrzenie wnioski o świadczenie przedemerytalne. Owe warunki składają się na przyczynę rozwiązania stosunku pracy oraz na utracenie prawa do renty z tytuły niezdolności do pracy, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna z powodu śmierci osoby, którą się opiekowały.
Jeśli zwolnienie z pracy nastąpiło z powodów dotyczących danego zakładu pracy, świadczenie należy nam się, gdy:
W przypadku kiedy powodem wniosku o zasiłek przedemerytalny jest niezdolność do pracy, wówczas:
Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków możemy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u w terminie do 30 dni, od kiedy urząd pracy wydał dokument potwierdzający pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez okres przynajmniej 180. dni.