Minimalne wynagrodzenie 2022. Ile będziemy zarabiać w przyszłym roku? Są spore zmiany

Minimalna pensja na przyszły rok wzrośnie o 210 złotych. Oznacza to, że wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i zarabiający najniższą krajową, mogą spodziewać się wyższej wypłaty. Ile pieniędzy dostaniemy "na rękę"?

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnego wynagrodzenia na rok 2022. Okazuje się, że pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, mogą liczyć na podwyżkę. Zgodnie z ustaleniami kwota poszybuje w górę o 210 złotych. Ile dostaniemy na rękę?

Zobacz wideo Jaki poziom może osiągnąć płaca minimalna w 2022 roku? [Q&A]

Minimalne wynagrodzenie 2022. Ile pieniędzy dostanie pracownik w przyszłym roku?

Rząd Mateusza Morawieckiego zadecydował, że pensja minimalna na rok 2022 wzrośnie o 210 złotych, co oznacza, że najniższa kwota, jaką może otrzymać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę to 3010 złotych brutto. Jeśli natomiast chodzi o minimalną stawkę godzinową, podwyżka dosięgnie 19,70 złotych brutto.

Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3010 zł. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,70 z – czytamy w rozporządzeniu

Biorąc pod uwagę nowe liczby pojawiające się przy słowie „brutto", na rękę dostaniemy wówczas 2210 złotych netto – biorąc pod uwagę aktualne zasady podatkowe. Jeśli natomiast uwzględnimy zmiany, które mają zostać wprowadzone na ramach „Nowego Ładu", minimalna pensja netto wyniesie 2363,56 złotych.

Minimalne wynagrodzenie 2022 a „Nowy Ład". Jakie zmiany zaproponowano?

Kwota minimalnego wynagrodzenia będzie zależała od zmian zaproponowanych przez „Nowy Ład", jeśli te rzeczywiście dojdą do skutku. Czego możemy się spodziewać? Będzie to między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, zlikwidowanie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku czy wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, czyli osób, których roczne wynagrodzenie brutto mieści się w przedziale 68,6- 133,6 tysięcy złotych.

Więcej o: