Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnego wynagrodzenia na rok 2022. Okazuje się, że pracownicy, którzy zarabiają najniższą krajową, mogą liczyć na podwyżkę. Zgodnie z ustaleniami kwota poszybuje w górę o 210 złotych. Ile dostaniemy na rękę?
Rząd Mateusza Morawieckiego zadecydował, że pensja minimalna na rok 2022 wzrośnie o 210 złotych, co oznacza, że najniższa kwota, jaką może otrzymać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę to 3010 złotych brutto. Jeśli natomiast chodzi o minimalną stawkę godzinową, podwyżka dosięgnie 19,70 złotych brutto.
Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3010 zł. Od dnia 1 stycznia 2022 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 19,70 z – czytamy w rozporządzeniu
Biorąc pod uwagę nowe liczby pojawiające się przy słowie „brutto", na rękę dostaniemy wówczas 2210 złotych netto – biorąc pod uwagę aktualne zasady podatkowe. Jeśli natomiast uwzględnimy zmiany, które mają zostać wprowadzone na ramach „Nowego Ładu", minimalna pensja netto wyniesie 2363,56 złotych.
Kwota minimalnego wynagrodzenia będzie zależała od zmian zaproponowanych przez „Nowy Ład", jeśli te rzeczywiście dojdą do skutku. Czego możemy się spodziewać? Będzie to między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, zlikwidowanie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku czy wprowadzenie ulgi dla klasy średniej, czyli osób, których roczne wynagrodzenie brutto mieści się w przedziale 68,6- 133,6 tysięcy złotych.