Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Dla kogo? Wielu emerytów spotyka się z odmową

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia to jeden z najgłośniejszych tematów wśród seniorów. Okazuje się jednak, że tylko nieliczni będą mogli skorzystać z tej możliwości. Jakie warunki należy spełniać?

Szum medialny wywołany ponownym przeliczeniem emerytury sprawił, że mnóstwo seniorów udało się do ZUS-u. Okazuje się jednak, że owo przeliczenie jest możliwe tylko w przypadku emerytów, którzy zaczęli pobierać świadczenie pomiędzy 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022, czyli „świeżaków". W innym wypadku wniosek spotka się z kategoryczną odmową. Jakie sytuacje przewiduje ponowne przeliczenie emerytury?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. W jakich sytuacjach spotkamy się z odmową?

Zgodnie z informacją od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ponowne przeliczenie emerytury może nastąpić jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Otóż, aby mieć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, emeryt musi osiągnąć przede wszystkim wiek emerytalny, ale mimo to wciąż pracować i odprowadzać składki. Jakby nie patrzeć, ma to sens. Skoro na koncie emerytalnym nic się nie zmienia, z jakiego powodu przeliczenie emerytury miałoby dać nam jakiekolwiek korzyści.

Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną „papierologię" - mówi dla infor.pl Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Do ZUS-u najwięcej wniosków wpływa od osób z tzw. starego systemu lub niepracujących emerytów z „nowego systemu", które składały wniosek o przeliczenie emerytury wcześniej, bazując na różnych tablicach średniego dalszego trwania życia. Takie osoby zwykle spotkają się z odmową przyjęcia wniosku. I choć ze względu na spadek dalszego średniego trwania życia, dzisiejsze wyliczenia wysokości emerytur są korzystniejsze, nie oznacza to, że każdy może z tego skorzystać.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kogo dotyczą nowe tablice średniego dalszego trwania życia?

Podczas wyliczania wysokości emerytury tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowe. Aktualne tablice obowiązują od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 i dotyczą emerytur ustalanych według nowych zasad. Dotyczy to osób, które w tym okresie osiągnęły wiek emerytalny lub osiągnęły go już wcześniej, ale dopiero teraz zdecydowały się na pobieranie świadczenia. W takich przypadkach wniosek może być rozpatrzony pozytywnie.

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Matis
Więcej o: