Świadczenie urlopowe 2021. Kto może wnioskować? Wszystko zależy od firmy

Świadczenie urlopowe 2021 to wsparcie dla pracowników, których urlop trwa więcej niż 14 dni kalendarzowych. Okazuje się jednak, że nie wszyscy pracodawcy są zobowiązani do przyjęcia naszego wniosku. Od czego to zależy?

Świadczenie urlopowe to możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych dla pracowników przebywających na urlopie, który trwa co najmniej 14 dni. Aby jednak je otrzymać, należy zgłosić się do pracodawcy, a ten nie ma obowiązku przystania na naszą prośbę. Jeśli jednak decyzja jest nam przychylna, niezbędne okaże się spełnienie kilku dodatkowych warunków.

Zobacz wideo Michał Cessanis: Pieniądze z 500+ nie idą na obozy i kolonie dla dzieci [STUDIO BIZNES]

Świadczenie urlopowe 2021. Kiedy możemy o nie wnioskować?

Okazuje się, że nie wszyscy pracodawcy są zobligowani do zapewnienia swoim pracownikom świadczenia urlopowego. Dotyczą one jedynie tych firm, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników i przy tym zrezygnowały z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Natomiast wszystkie zakłady pracy, które zatrudniają mniej niż 50 osób, mogą wprowadzić świadczenie urlopowe, ale wcale nie muszą. Jedynym wyjątkiem w tej kategorii są tzw. „budżetówki". Jeśli firma zrezygnowała z ZFŚS, pracodawca powinien poinformować o tym swoich pracowników do 31 stycznia. Świadczenie urlopowe może otrzymać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który zaplanował urlop na minimum 14 dni kalendarzowych.

Plany rządu PiS. Drastycznie mniejsze odprawy dla zwalnianych. Większa płaca minimalna. Na zdjęciu: robotnik podczas prac drogowych w Opolu, 12 stycznia 2018Minimalne wynagrodzenie 2022. Ile będziemy zarabiać w przyszłym roku?

Świadczenie urlopowe 2021. Jaką kwotę może otrzymać pracownik?

W przypadku firm zatrudniających mniej niż 50 osób pracodawca sam ustala wysokość świadczenia. Warto jednak nadmienić, że kwota ta nie może przekraczać odpisu podstawowego ZFŚS, który został ustalony na dany rok. Jeśli natomiast chodzi o to, ile rzeczywiście możemy dostać na podstawie świadczenia urlopowego, sytuacja jest zależna od charakteru naszej pracy.

  • Pracownik zatrudniony na normalnych warunkach pracy może otrzymać 1550,26 złotych (pełen etat) lub 775,13 złotych (pół etatu)
  • Pracownik wykonujący pracę o szczególnym charakterze lub na szczególnych warunkach może dostać 2067,01 złotych (pełen etat) lub 1033,13 złotych (pół etatu)

Co ciekawe, w przypadku świadczenia urlopowego, inaczej niż w przypadku znanych nam dobrze wczasów pod gruszą, nie bierze się pod uwagę stanu majątkowego pracownika.

Więcej o: