Średnia emerytura w Polsce 2021. Statystyki nie napawają optymizmem, a to dopiero początek

Średnia emerytura w Polsce nie przekłada się na to, jaką kwotę świadczenia zwykle otrzymują emeryci. Co składa się na wysokość emerytury? O tych czynnikach nie wolno zapomnieć.

W 2021 roku najwyższa kwota emerytury wypłaconej przez ZUS wynosi 20509 złotych brutto, natomiast najniższa emerytura dotyczy kwoty groszowej wysokości 4 groszy. Przestrzał pomiędzy najwyższą a najniższą emeryturą w Polsce jest, jak widać, dosyć szeroki. Okazuje się, że wysokość średniej emerytury nie będzie nas napawał optymizmem, a najbliższe lata mogą okazać się pod tym względem jeszcze gorsze. O jakich liczbach mówimy?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Średnia emerytura w Polsce. O jakich kwotach możemy mówić w 2021 roku?

W związku z waloryzacją, którą przeprowadzono w marcu 2021, średnia wysokość emerytury w Polsce dosięgnęła 2545 złotych brutto. Warto jednak zaznaczyć przy tym, że kobiety przeważnie otrzymują niższe świadczenia niż mężczyźni. Emerytki dostają średnio 2128 złotych brutto, co stanowi przeszło tysiąc złotych mniej niż w przypadku emerytów, których średnia emerytura wynosi 3184 złote brutto. Oczywiście rzeczywistość znacznie różni się od wyliczanej średniej, a mnóstwo emerytów może jedynie pomarzyć o takich kwotach. Najczęstsza z dotychczas wypłacanych emerytur wynosi 1905,35 złotych.

Średnia emerytura w Polsce. Ile wynosi najniższa emerytura 2021?

Wraz z dniem 1 marca 2021 zaczęła obowiązywać minimalna kwota świadczenia emerytalnego. W tym roku wynosi ona 1250,88 złotych brutto. Po odliczeniu wszelkich składek, podatków i tak dalej, na rękę wychodzi niewiele ponad tysiąc złotych, a mimo to jest to kwota wyższa o 50,88 złotych niż w roku poprzednim. Jednak otrzymanie minimalnej emerytury wcale nie jest obligatoryjne. Aby móc się nią cieszyć należy przede wszystkim osiągnąć wiek emerytalny oraz przepracować odpowiednią liczbę lat. Pozostaje także kwestia emerytur groszowych, które zwykle dotyczą osób wykazujących przepracowanie tylko kilku lub kilkudziesięciu dni w całym swoim życiu.

Średnia emerytura w Polsce. Od czego zależy wysokość emerytury?

Na wysokość świadczenia emerytalnego mają wpływ przede wszystkim środki, które odprowadzaliśmy przez kolejne lata do ZUS-u, a co za tym idzie, istotną kwestią będzie także staż pracy. Im większa aktywność zawodowa, tym wyższa emerytura. Nie bez znaczenia są także środki gromadzone na otwartym funduszu emerytalnym. I choć pojawiały się spekulacje na temat zamknięcia OFE, póki co założenie to nie zostało zrealizowane. To, jakie świadczenie otrzymamy, zależy także od płci – w przypadku kobiet kwota świadczenia zwykle jest niższa.

Więcej o: