Komu należy się wcześniejsza emerytura? Warunki zostały uzgodnione

O wcześniejszych emeryturach nie przestaje być głośno. Kiedy ta koncepcja przejdzie do realizacji? Seniorzy wypatrują postępów w tym temacie już od kilku miesięcy. Komu przysługuje ten rodzaj świadczenia?

Wielu emerytów liczy na emeryturę stażową, gdyż wprowadzenie jej oznaczałoby możliwość przejścia na wcześniejszy odpoczynek. Senior będzie mógł wówczas wybrać pomiędzy kontynuowaniem pracy w zawodzie a całkowitym zakończeniem kariery zawodowej. Czy emeryci będą musieli długo czekać na wprowadzenie "stażówki"? Niektórym kończy się cierpliwość. Poznaj najnowsze informacje w sprawie.

Zobacz wideo Uciekł do Polski z Somalii w latach 90., przekroczył granicę nielegalnie. "Wystarczy zapytać, dlaczego ktoś ucieka"

Komu należy się wcześniejsza emerytura? Szczegóły projektu

Z czym wiąże się "stażówka"? Przejście na emeryturę stażową to przywilej dla tych, którzy mają odpowiedni staż pracy. U kobiet jest on równy 35 lat, a u mężczyzn - 40. Kolejny warunek dotyczy kapitału. Musi on pozwalać na wypłatę co najmniej minimalnego świadczenia. Seniorzy wciąż wypatrują zmian w tym temacie. "Solidarność" wstawia się za przedstawicielami najstarszej części społeczeństwa i gromadzi podpisy pod projektem emerytur stażowych. Musi być ich minimum 100 tysięcy. Czasu pozostało niewiele - 6 października upływa termin.

Wcześniejsza emerytura - najnowsze ustalenia

Andrzej Duda ustalił warunki tego rodzaju świadczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Kobiety, które będą chciały przejść na wcześniejszą emeryturę, będą musiały ukończyć 55 lat, a mężczyźni 60. Druga kwestia odnosi się do kapitału - ma on pozwolić na wypłatę przynajmniej 120 procent najniższego świadczenia. Dziś jest to kwota wynosząca 1500 zł brutto. Czy seniorzy będą musieli długo czekać na wprowadzenie zmian w tym temacie? Oficjalnych decyzji w sprawie możemy spodziewać się jeszcze tej jesieni. 

Więcej o: