Narodowy Spis Ludności rozpoczął się już 1 kwietnia 2021. Ma on charakter obowiązkowy i dotyczy wszystkich, którzy stale lub tymczasowo zamieszkują terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Nie wzięcie udziału w badaniu, podobnie jak podanie fałszywych informacji, wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Do kiedy można się zapisać i jak to zrobić?
Główny Urząd Statystyczny, tzw. GUS, przeprowadza spis powszechny raz na dziesięć lat. Powinien wziąć w nim udział każdy, kto stale lub tymczasowo zamieszkuje terytorium Polski. Udział w badaniach jest obowiązkowy i choć wiele osób patrzy na to wszystko z przymrużeniem oka, konsekwencje mogą być poważne. Co jest celem przeprowadzania spisu?
Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju – czytamy na stornie gov.pl
Okazuje się, że czasu na wypełnienie formularza zostało nam coraz mniej. Ostateczny termin mini wraz z 30 września 2021.
W tym roku po raz pierwszy mamy możliwość wzięcia udziału w spisie w formie online. Co więcej, jest to główny sposób na zebranie informacji od respondentów. Jedyne, co musimy zrobić to zalogowanie się na stornie gov.pl i przejście do aplikacji spisowej. Od momentu zalogowania mamy 14 dni na samopis. Jeśli jednak nie mamy możliwości wypełnienia formularza przez internet, możemy liczyć na telefon od rachmistrza. Dzwonią oni z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. W momencie telefonu kończy się nam możliwość zapisu online.
Tak, jak pisaliśmy, udział w spisie jest obowiązkowy, dlatego wszelkie niedostosowanie, będzie wiązało się z konsekwencjami. Odmowa wzięcia udziału może skutkować karą grzywny sięgającą nawet 5 tysięcy złotych, natomiast podanie fałszywych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.