Emerytura bez podatku 2022 - tabela. Czy zmiany przyniosą seniorom zysk? Niektórzy mogą wiele stracić

Emerytura bez podatku 2022-tabela. Zmiany w systemie emerytalnym mogą okazać się dużym zyskiem dla wielu seniorów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy będą z nich zadowoleni. Dlaczego?

W zeszłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy przewidującej podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Co to oznacza? Największą korzyść wyniosą z tego emeryci oraz renciści. Na nowych zasadach zyska przeszło osiem milionów seniorów. Okazuje się jednak, że rozwiązanie nie będzie dostępne dla wszystkich.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura bez podatku 2022 nie dla wszystkich. Kto skorzysta na zmianach?

Emerytura bez podatku została przewidziana jedynie dla tych emerytów, będzie dostępna jedynie dla tych, którzy pobierają najniższe świadczenia. Seniorzy, których miesięczny dochód wynosi 2250 złotych brutto, mogą liczyć na otrzymanie pełnej kwoty świadczenia. Natomiast ci, których emerytura przekroczyła tę kwotę, zapłacą jedynie podatek od kwoty, która przekroczy 30 tysięcy złotych.

Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł brutto, to dodatkowe 2250 zł rocznie. Ale zyskają również seniorzy otrzymujący wyższe świadczenia, ponieważ zapłacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto. Dla przykładu – przy emeryturze w wysokości 3500 zł brutto, w portfelu emeryta lub rencisty co roku zostanie 1320 złotych więcej - mówi restor rodzinny. 

Emerytura bez podatku 20222 – tabela. Ile będą wynosiły emerytury?

Pozostając przy temacie emerytur, warto nadmienić, że pojawia się pewien haczyk. Od przyszłego roku seniorzy nie będą mogli odliczyć od podatku składki zdrowotnej. Biorąc to pod uwagę, emeryci i renciści zyskają rocznie od 100 do nawet 2200 złotych. Tabela prezentuje się następująco:

Emerytura bez podatku - tabelaEmerytura bez podatku - tabela redakcja

Więcej o: