Emerytura po mężu - czy zawsze przynosi korzyść? "To jest dzielenie Polaków"

Emerytura po mężu nie zawsze musi się opłacać. Z jakiego powodu? Jej wysokość może być niewystarczająca. Polacy są oburzeni warunkami, które należy spełnić, aby skorzystać z tego rodzaju świadczenia. Czego one dotyczą?

Renta rodzinna to prawidłowe określenie emerytury po mężu. Przysługuje ona członkom rodziny zmarłej osoby, która korzystała ze świadczenia emerytalnego z racji niezdolności do pracy lub podlegała ubezpieczeniu. W niektórych przypadkach korzystanie z tego typu wsparcia może przynieść więcej szkód. Poniżej wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Emerytura po mężu - kto może z niej skorzystać?

Renta rodzinna pomaga rodzinie zmarłej osoby. Korzystać z niej mogą precyzyjniej: małżonek osoby zmarłej, dzieci oraz rodzice. Aby wniosek został pozytywnie rozpatrzony, należy spełnić kilka warunków. Wdowę obowiązują następujące kwestie:

  • w chwili śmierci małżonka miała przynajmniej 50 lat,
  • w chwili śmierci małżonka nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy pięć lat po śmierci małżonka,
  • wychowuje dziecko do 16 roku życia, lub 18 roku życia kontynuującego naukę, które ma prawo do ubiegania się o rentę rodzinną,
  • wychowuje dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji lub do pracy, któremu przysługuje renta rodzinna.

Na ile pieniędzy można liczyć z racji renty rodzinnej? Wysokość tego wsparcia zależy od tego, ile osób z niego korzysta:

  • kiedy przysługuje jednej osobie, wysokość jest równa 85 procent świadczenia,
  • kiedy przysługuje dwóm osobom, wysokość jest równa 90 procent świadczenia,
  • kiedy przysługuje trzem osobom lub więcej, wysokość jest równa 95 procent świadczenia.

Co sądzą na ten temat nasi czytelnicy?

To jest dzielenie Polaków
I swojej emerytury jeszcze nie mam, więc otrzymałam rentę po Mężu i to jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe, po tylu latach pracy mojego Męża i Mojej pracy dostałam 85%, a dlaczego nie 100%
Oczywiście, że 85 procent renty rodzinnej jest bardzo krzywdzące

Emerytura po mężu - poznaj warunek, który budzi największe kontrowersje

W czym tkwi haczyk? Podczas pobierania renty rodzinnej musimy zrezygnować z własnej emerytury albo renty. Warto zatem dobrze przekalkulować, czy takie rozwiązanie będzie nam się opłacało - nowe świadczenie może być przecież niższe od aktualnego.

Więcej o: