ZUS w wyjątkowych sytuacjach może odebrać emeryturę i rentę z odsetkami. Nowe przepisy

ZUS zmiany: w związku z nowymi przepisami, niektórzy seniorzy będą negatywnie zaskoczeni. Ich świadczenia mogą zostać odebrane, a to wszystko przez błędy urzędników. Czy takie rozwiązanie jest sprawiedliwe?

Nowe przepisy weszły w życie 18 września 2021 roku. Są następstwem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie były one nagłaśniane przez media, w przeciwieństwie do innych zmian dla emerytów. Czego dokładanie mogą spodziewać się seniorzy?

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

ZUS odbierze świadczenia? Poznaj szczegóły

Wskutek przytoczonej nowelizacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może żądać od seniorów zwrotu świadczeń otrzymanych w ciągu ostatnich pięciu lat. Przedstawiciele najstarszej części społeczeństwa są oburzeni. Na jakiej podstawie mieliby oddać zgromadzone fundusze? Wyjaśniamy - niektóre emerytury czy renty zostały błędnie przyznane. Ich wysokość może być na przykład nieodpowiednia. Pamiętajmy jednak, że wyznaczają ją urzędnicy w odpowiedzi na przedstawiony wniosek ze strony seniora. Wychodzi na to, że wnioskodawcy zapłacą za cudze błędy. Emerytów i rencistów czeka jeszcze jedna przykra informacja: oddawane pieniądze mają być powiększone o odsetki. 

ZUS i odbieranie świadczeń. Kiedy obowiązują odsetki?

Według ekspertów takie postępowanie może poważnie naruszyć zaufanie obywateli do państwa. Mogą mieć miejsce nadużycia ze strony urzędników. Bezpieczeństwo socjalne seniorów stoi pod znakiem zapytania. Co o tej sprawie mówi rzecznik ZUS-u, Paweł Żebrowski?

Nowelizacja ustawy ma m.in. lepiej chronić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przed próbami wyłudzeń świadczeń. Ponadto jeżeli osoba zwróci nienależnie pobrane świadczenia w wyznaczonym terminie, nie będzie musiała płacić odsetek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa do zwrotu świadczenia tylko w wyjątkowych sytuacjach np. kiedy świadczenia przyznane lub wypłacane są na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenia
Więcej o: