Emerytura po mężu - więcej szkód niż korzyści? "To jest bardzo krzywdzące"

Emerytura po mężu to tak naprawdę renta rodzinna. Pierwsza nazwa znalazła się w użyciu ze względu na to, że po ten rodzaj wsparcia ubiegają się najczęściej wdowy. Korzystanie z tego świadczenia nie zawsze jednak jest opłacalne. Dlaczego?

Z renty rodzinnej mogą korzystać członkowie rodziny zmarłej osoby, która to pobierała świadczenie emerytalne z racji niezdolności do pracy lub była ubezpieczona. Jak się okazuje, nie każdemu takie rozwiązanie przyniesie korzyść. Poznaj zasady przydzielania tego rodzaju wsparcia.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Emerytura po mężu - dla kogo?

Renta rodzinna to inaczej pomoc dla rodziny zmarłej osoby. Uprawnieni są do niej małżonek osoby zmarłej, dzieci oraz rodzice. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać ten rodzaj wsparcia? W przypadku wdowy sprawa wygląda następująco:

  • wdowa w chwili śmierci małżonka miała przynajmniej 50 lat,
  • wdowa w chwili śmierci małżonka nie była zdolna do pracy,
  • wdowa skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy pięć lat po śmierci małżonka,
  • wdowa wychowuje dziecko do 16 roku życia, lub 18 roku życia kontynuującego naukę, które ma prawo do ubiegania się o rentę rodzinną,
  • wdowa wychowuje dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji lub do pracy, któremu przysługuje renta rodzinna.

Ile wynosi ten rodzaj wsparcia? Wysokość jest uzależniona od liczby osób, która pobiera świadczenie. Tak to wygląda w praktyce:

  • kiedy przysługuje jednej osobie, wysokość jest równa 85 procent świadczenia,
  • kiedy przysługuje dwóm osobom, wysokość jest równa 90 procent świadczenia,
  • kiedy przysługuje trzem osobom lub więcej, wysokość jest równa 95 procent świadczenia.

Jak tę sprawę komentują nasi czytelnicy?

To jest bardzo krzywdzące
I swojej emerytury jeszcze nie mam, więc otrzymałam rentę po Mężu i to jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe, po tylu latach pracy mojego Męża i Mojej pracy dostałam 85%, a dlaczego nie 100%

Nowe, obowiązujące od tygodnia przepisy pozwolą ZUS-owi domagać się zwrotu wszystkich emerytur wypłaconych w ostatnich pięciu latach. Ponowne przeliczenie emerytury po 65. "Składanie wniosków jest bezcelowe"

Emerytura po mężu - ten warunek szokuje

Jest jeszcze jeden warunek, który uprawnia do korzystania z tego rodzaju świadczenia. Podczas pobierania renty rodzinnej musimy zrezygnować z własnej emerytury albo renty. Warto mieć na uwadze, że na przykład świadczenie męża może być niższe od naszego. W takim przypadku przejście na rentę się nie opłaca.

mokasyny Wygodne skórzane mokasyny z wyprzedaży. Te z Deichmann i CCC są ponadczasowe

Więcej o: